"Uporządkować wspomnienia. Nieautoryzowane rozmowy z Jerzym Giedroyciem" ukazały się dopiero 11 lat po śmierci twórcy paryskiej "Kultury".
Przeczytaj także: "Uporządkować wspomnienia": Mirosław A. Supruniuk publikuje wywiad-rzekę z Jerzym Giedroyciem
Dr Mirosław A. Supruniuk, autor publikacji, na co dzień kierownik Archiwum Emigracji UMK wywiad-rzekę z redaktorem przeprowadził w 1993 roku. Torunianin pojechał do domu "Kultury" przy 91 avenue de Poissy w Maisons-Laffitte w 1992 r. Szukał informacji do książki poświęconej współpracy Instytutu Literackiego z niezależnym ruchem wydawniczym w Polsce. Z Jerzym Giedroyciem widywał się sporadycznie. Po powrocie do kraju dostał jednak od niego list z ponownym zaproszeniem: "Może mógłby być realny Pana ponowny przyjazd do Paryża i wtedy można spróbować uporządkować moje wspomnienia (...)". Supruniuk spotykał się z redaktorem przez miesiąc.
Red. Marian Turski, nominując "Uporządkować wspomnienia" do nagrody napisał: "Ukazało się sporo prac o twórcy "Kultury" i "Zeszytów Historycznych", ale rozmowy Mirosława A. Supruniuka z Redaktorem to wartość dodana. Również zapewne dlatego, że to rozmowy nieautoryzowane, które przeleżały przez prawie 20 lat."
Publikacja "Uporządkować wspomnienia" została sfinansowana przez Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji z okazji 15. rocznicy działalności AE UMK. Niestety, jej nakład to zaledwie 200 egzemplarzy. Można ją wypożyczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Toruńska publikacja ("W dziale źródeł") konkuruje w konkursie z książkami Leona Popka "Ostrówki Wołyńskie. Ludobójstwo" i Tadeusza Markiera oraz Aliny Skibińskiej "Zagłada domu Trynczerów". Rozstrzygnięcie - w przyszłym tygodniu.
Czytaj e-wydanie »