MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy muzealnicy w nowym budynku

(WG)
torun.pl
W kamienicy przy św. Jakuba 20A zakończyły się prace konserwatorskie. Adaptacja kosztowała 7,4 mln zł. Muzeum Okręgowe przeniesie tam magazyny i bibliotekę.

Obiekt został otwarty w piątek. W uroczystym przekazaniu go muzealnikom wzięły udział władze Torunia, radni oraz konserwatorzy. Odrestaurowane wnętrza poświęcił ks. prałat Andrzej Wawrzyniak, proboszcz sąsiadującej z budynkiem parafii św. Jakuba.

Zbiory w lepszych warunkach

Roboty w zabytkowej budowli - na tyłach Izby Skarbowej - ruszyły w połowie 2008 r. Prace konserwatorskie i adaptacja objęły całą kamienicę. Miasto wydało na nią ok. 7,4 mln zł. W piwnicach oraz na strychu znają się magazyny archeologiczne Muzeum Okręgowego. Na parterze ma się mieścić biblioteka z czytelnią i magazynami. Zbiory zostaną przeniesione z Ratusza Staromiejskiego. Natomiast na pierwszym piętrze będą zlokalizowane pracownie architektoniczne, które znajdowały się do tej pory w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej. - Te zmiany pozwolą zwiększyć przestrzeń ekspozycyjną w Ratuszu Staromiejskim - mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego. Instytucja już ogłosiła przetarg na firmę, która zajmie się tymi pracami. Pierwsze wystawy będzie można tam pokazać już za rok.

Od Unii dostaniemy połowę

Prace w kamienicy przy Jakuba 20A były prowadzone w ramach projektu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO", który jest współfinansowany z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu magistrat odzyska połowę kosztów adaptacji tego zabytku. Kamienica ma ciekawą historię. Powstała w średniowieczu. Do dziś zachowały się nieliczne elementy gotyckie m.in. piwnice oraz okna łukowe odkryte w ścianie szczytowej północnej. Podczas prac natrafiono też na unikalną, drewnianą podsufitkę kasetonową stropu w pomieszczeniach na pierwszym piętrze. Została ona odrestaurowana. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Najpierw należał do klasztoru. Następnie, w XIX w. przejęły do władze pruskie. Zyskał on wówczas charakter wojskowy. Później mieściło się tam więzienie garnizonowe, a w XX w. - funkcjonowały tam mieszkania komunalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska