Toruńskie florecistki najlepsze w Polsce! Pierwszy raz w historii [zdjęcia]

(JP)
Torunianki po raz pierwszy zdobyły drużynowe mistrzostwo Polski
Torunianki po raz pierwszy zdobyły drużynowe mistrzostwo Polski Sławomir Kowalski
Świetne mistrzostwa Polski w Toruniu. Gospodynie zdobyły trzy medale, w tym złoty w drużynie.

Najlepsze polskie florecistki i floreciści spotkali się w hali IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Zacznijmy od niedzielnych turniejów drużynowych, bo tam gospodynie odniosły najbardziej spektakularny sukces.

Reprezentacja Budowlanych okazała się bezkonkurencyjna, sięgając po raz pierwszy w historii po drużynowe mistrzostwo Polski seniorek. W pierwszym meczu torunianki pokonały 45:15 AZS AWF Warszawa, w półfinale zaskakująco wysoko 45:12 AZS AWF Poznań z aktualną indywidualną mistrzynią Polski w składzie, a w finale 45:38 AZS UAM Poznań.

To był najciekawszy mecz turnieju i jednocześnie małe derby Budowlanych, bo w zespole przeciwnym walczyły dwie wychowanki naszego klubu, siostry Marika i Julia Chrzanowskie. Poznański zespół długi prowadził, w pewnym momencie 23:18. Kolejne pięć pojedynków wygrały jednak torunianki, a prowadzenie objęły po 7:3 Marty Hausman z Julią Chrzanowską (33:32).

W złotej drużynie walczyły Martyna Jelińska, Marta Łyczbińska oraz Marta Hausman, która specjalnie z tej okazji przyleciała z USA, gdzie mieszka od kilku lat. Warto dodać, że w roli rezerwowej złoto odebrała także Karolina Żurawska. Zaledwie 13-letnia florecistka to kolejny duży talent z kuźni Budowlanych. Na razie wygrywa turnieje do lat 14 i prowadzi na krajowej liście młodziczek.

Nie zabrakło sukcesów torunianek także w sobotnim turnieju indywidualnym. Tam mistrzostwo zdobyła utytułowana i bardziej doświadczona od naszych florecistek Martyna Synoradzka.

Jednak aż dwie zawodniczki Budowlanych stanęły na podium. Marta Łyczbińska, która w przeszłości już raz była mistrzynią Polski dopiero w finale musiała uznać wyższość Synoradzkiej (9:15), a w półfinale poradziła sobie 15:7 ze swoją siostrą bliźniaczką Hanną. Martyna Jelińska zatrzymała się na półfinale, przegrywając 11:15 późniejszą mistrzynią. Synoradzkiej.

W turnieju mężczyzn reprezentacji Budowlanych była oparta na bardzo młodych zawodnikach. Najwyżej w turnieju indywidualnym był 17-letni Jan Jurkiewicz, który zajął 23. miejsce.