https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trąba powietrzna przeszła przez nasz region [zdjęcia]

Andrzej Bartniak, Janina Waszczuk, Anna Klaman
Trąba powietrzna przeszła przez nasz region.
Trąba powietrzna przeszła przez nasz region.
W Starej Rzece (okolice Osia) i wsi Zdroje (gm. Cekcyn) najbardziej poszkodowani nie mają szans na odbudowę swoich domów.

Kilkaset metrów dalej od działki Zamczałów w Starej Rzece (pow. świecki), trąba stratowała dobytek państwa Fryszków. Gdy zrobiło się ciemno, byli przekonani, że czeka ich kolejna ulewa tego lata. Kilkanaście sekund później rozpętało się piekło. - Już wiedzieliśmy, że to nie jest zwykła burza. Zeszliśmy do piwnicy. Obawialiśmy się najgorszego, że to, co szaleje na zewnątrz zniszczy nasz dom. Niespełna pięć minut później nastała cisza.

Przeczytaj także: Zdroje w gruzach. Trąba powietrzna siała postrach w powiecie tucholskim [zdjęcia]

To, co ujrzeli na swoim podwórku - przeraziło ich. Stodoła właściwie zniknęła z powierzchni. Podobnie jak altana. Ze stajni żywioł porwał dach. Odłamki dachówek, ogrodzenia i blachy podziurawiły karoserie samochodów.

Gabriela Bilicka do swojego domu dostała się około godz. 18. Wracała samochodem z Osia. Powalone dziesiątki drzew nie dały szans dojechać na miejsce. Zostawiła auto przy drodze i pobiegła z córką do domu. Gdy stanęła we wjeździe nogi się pod nią ugięły. - Córka powiedział: Mamo, nie mamy gdzie mieszkać - mówi łamiącym się głosem.

.
Jeszcze w niedzielę rano mówiono się o 300 hektarach zniszczonych lasów w okolicy Osia. W godzinach południowych leśnicy doliczyli się już 550 hektarów. Wiekowe drzewa łamały się jak zapałki. Na zdjęciach lotniczych widać jakby przez Bory Tucholskie przejechał gigantyczny walec.

Trąba powstała w leśnictwie Szklana Huta. Stamtąd przeszła do Zdrojów (gm. Cekcyn), zostawiając miejscowość w gruzach. Żywioł uszkodził pięć domów i dziewięć budynków gospodarczych.
Najbardziej poszkodowani we wsi są Joanna i Andrzej Kamińscy. Nie mają dachu, a pęknięty strop nie daje nadziei na ponowne zamieszkanie w domu.

Przeczytaj także: Krajobraz po trąbie powietrznej w Starej Rzece. Zniszczenia są ogromne [zdjęcia]

U Kamińskich z podwórka odfrunęła szopa. - Z resztek chyba budę dla psa postawię, by miał gdzie się schronić - mówi załamany Kamiński. - Może gmina na jakoś pomoże. Ksiądz zrobił już zbiórkę. Na przyszłą niedzielę też zapowiedział.

Na sąsiedniej posesji Jacka Kiełpińskiego straszy rozwalony chlew i stodoła. Dom nie ma dachu - Nie było nas w domu - opowiada. - Szczęście, bo powybijało szyby i wszędzie jest szkło. Rodzice schronili się w piwnicy.

Z powodu rzuconego na tory kolejowe silosu w Smętowie w Pomorskiem, w sobotni wieczór zablokowana była trasa Bydgoszcz-Tczew. Po kilku godzinach udało się przywrócić ruch jednym torem

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aleksandra
Powinna być jakas forma ubezpieczenia od wypadków jakie miały miejsce ostatnio - tornada, powodzie i wszelkie żywioły które mozna i których nie można przewidzieć. Tylko........... to ubezpieczenie nie powinno być realizowane -wpłaty/ wypłaty -przez firme prywatna czy spółkę, bo nie wierzę, że poszkodowani dostaliby przyzwoite odszkodowania. Takim ubezpieczeniem powinno zająć się państwo, koszt obsługi powinno pokrywac państwo, , powinni być zatrudniani wolontariusze, ludzie dobrej woli , emeryci bez wynagrodzeń, wtedy wierzę że taka forma dała by zabezpieczenie dla ludzi w przypadku takich kataklizmów. I nasze państwo mogłoby to opłacać (jakieś koszty na pewno by były cudów nie ma) bo suma sumarum opłaciło by sie to też dla państwa. Tylko czy u nas taka forma jest mozliwa? Zaraz znajdzie sie ktoś komu te pieniądze sie przydadzą, komu bedą potrzebne i po wszystkim. Takie fundusze powinny być chronione prawnie żeby nie mozna było tego ani przejąć ani przeznaczyć na coś innego,. Sama dałabym na taki fundusz pieniadze, powiedzmy jedną emeryture - około 3 tys zł. Trzeba sobie pomogać, bo jak sami nie pomożemy sobie to nie liczmy na firmy ubezpieczeniowe, te firmy owszem składki chętnie biorą ale jak coś dać to juz same problemy, wcale się nie dziwię, że ludzie sie nie ubezpieczają, przykre doswiadczenia z firmami ubezpieczeniowymi zniechęcaja .
g
gungolinka
od 100 - 200 zł rocznie można ubezpieczyć swój majątek, i nie prosić sie nikogo. Dlaczego my podatnicy mamy płacić za bezmyślność ludzi? przez rządy tak się dzieje eee po co ubezpieczać dadzą nam... Na papierosy i alkohol stać a na ubezpieczenie juz nie?! A przecież dom to najważniejszy majątek... Dziwię się takim ludziom...
a
a-kusek
Czy to ostrzeżenie przed POmysłem toruniaków ,żeby nie stawiać tam ich kolejnej zachcianki za setki mln PLN z naszych POdatów czyli obserwatorium dla ich "naukowców", głównie Tajnych Współpracowników SB?
G
Gość
Powinny byc wprowadzone OBOWIAZKOWE ubezpieczenia majatku.W takiej sytuacji jaka sie zdarzyla kilka dni temu posiadajac ubezpieczenie wyplata odszkodowania jest wiele latwiejsza.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska