Koperek to bomba witaminowa
Koperek to bogate źródło witamin i minerałów. Jest skarbnicą witaminy C. Koper to również cenna roślina lecznicza. Zawiera flawonoidy i kumaryny, a do tego wszystkie części koperku zawierają olejek eteryczny, m.in. karwon, felandren, limonen.
Koperek - co to za roślina?
Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Uprawia się go na całym świecie, choć najprawdopodobniej wywodzi się z południowo-zachodniej Azji. Nie występuje już w stanie dzikim, jedynie w uprawie.
Liście kopru zbiera się wiosną lub latem przed kwitnieniem, a nasiona latem, gdy już dojrzeją. Suszy się je w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu, a wysuszone przechowuje w szczelnych opakowaniach.
W Polsce koperek ma wiele nazw. Zamiennie używa się na koper takich określeń: kajzer, koper, koper ogrodowy zwykły, koper swojski, koper wonny, koperek, koperek wonny, kopr, kopr polski, kopr pospolity, kopr swojski, krop.
Koperek i koper - czy to to samo?
Tak, koper i koperek to inna nazwa na tę samą roślinę. Koperek to nazwa powszechnie używana na młode pędy kopru. Zatem koper to jest to samo, co koperek, z tym, że na młode listki powiemy koperek, a na stare (takie, których używa się do kiszenia ogórków), powiemy - koper.
Pędy kopru wraz z baldachami to nieodzowny składnik podczas kiszenia ogórków i papryki.
Koperek - jakie ma zastosowanie?
Koper uznawany jest za roślinę leczniczą, stosuje się ją w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się wszystkie części rośliny, każda ma inne zastosowanie. I tak z liści lub nasion kopru robi się napar, który:
- działa lekko uspokajająco i delikatnie obniża ciśnienie krwi,
- wspomaga proces trawienia,
- stosowany jest jako lek przeciw kolce, wzdęciom,
- pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust,
- polecany jest matkom karmiącym na pobudzenie laktacji,
- pomaga też w bezsenności i nieżycie górnych dróg oddechowych.
Owoce kopru mają działanie antyseptyczne - stosuje się je zewnętrznie przy schorzeniach oczu oraz w ropnych zakażeniach skóry. Olejek tłoczony z kopru oraz owoce kopru mają zastosowanie w kosmetyce, są używane do produkcji perfum, a także pomagają utrzymać właściwą higienę ciała:
- olejek koperkowy stosowany jest jako składnik past do zębów, płukanek do ust, mydeł,
- olejek koperkowy stosuje się do produkcji perfum, wód zapachowych,
- napar z owoców kopru używany do przemywania tłustej cery i przetłuszczających się włosów pomaga utrzymać je w dobrej kondycji i zmniejsza wydzielanie sebum.
Zastosuj ten trik, a koperek urośnie dwa razy szybciej
Koperek jest bardzo aromatyczny, dodaje daniom smaku i koloru. Jednak zawarte w koperku olejki eteryczne sprawiają, że koperek wolno rośnie. Mamy sprawdzony sposób na to, by koperek rósł szybciej - zastosuj go, a twój koperek szybko wykiełkuje i urośnie nawet kilka razy szybciej, niż normalnie! Sam zobacz, jakie to łatwe.
Te publikacje również mogą Cię zainteresować:
► CICHE RASY PSÓW - te psy prawie nigdy nie szczekają. To są rasy idealne, gdy lubisz ciszę
► MARCIN Z "M JAK MIŁOŚĆ" - tak mieszka i żyje na co dzień Mikołaj Roznerski. Aktor planuje budowę domu
► JOANNA KORONIEWSKA - Taką ma kuchnię. Zobacz, jak mieszka i żyje żona Macieja Dowbora
► ZAMIOKULKAS - trik na wypuszczenie nowych liści. Dodaj ten jeden składnik do doniczki, a zamiokulkas odżyje
► JOLANTA KWAŚNIEWSKA - tak wyglądała w młodości. Była Pierwsza Dama Polski skończyła 68 lat