Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa adwent - czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Przypominamy, jak było dawniej

Edmund Kozłowski
Cztery świece symbolizują  cztery niedziele adwentu
Cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentu Edmund Kozłowski
Trwa adwent. W kościele katolickim to czas refleksji i duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Przypomnijmy dawne symbole i zwyczaje adwentowe.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Gdy ustają wszelkie prace w polu, nadchodzi zima, a stary rok zmierza ku końcowi ustępując powoli miejsca nowemu, rozpoczyna się adwent, pora oczekiwania narodzin Chrystusa, „przywrócenia porządku świata i powrotu czasu życia”.

Milkły śpiewy, tańce i wesoła muzyka

Aby zasiąść przy wigilijnym stole, wziąć udział w radosnych, bodaj najważniejszych dla nas świętach Bożego Narodzenia, należy przejść czas adwentu. Dawniej, gdy się zaczynał milkły śpiewy, wesoła muzyka i tańce. Z tamtych czasów prawdopodobnie pochodzi przysłowie „ św. Katarzyna klucze pogubiła, św. Andrzej klucze znalazł i zamknął skrzypki zaraz”.

Czekając na przyjście

Adwent, którego historia sięga V w., pochodzi od łacińskiego słowa „adwentus” - przyjście Pańskie. Jego początek rozpoczyna w kościele katolickim nowy rok liturgiczny. Trwający obecnie cztery niedziele szczególny czas, którego symbolem stały się cztery palące się świece, przypomina i nawiązuje do 4 tysięcy lat oczekiwania na Mesjasza. Adwent to czas pokuty, częstszych modlitw, przystępowania do spowiedzi i uczestniczenia w „roratach”, czyli nabożeństwach odprawianych niegdyś przed świtem, - jako najlepszego przygotowania do Bożego Narodzenia.

Nakazy i zakazy

W tradycyjnej kulturze ludowej powszechne było przekonanie, że w czasie adwentu ziemia śpi i dlatego nie wolno było wykonywać żadnych prac w polu. Naruszenie uśpionej ziemi groziło jej niepłodnością przez następny rok lub kilka lat. Unika-no pracy na roli, uważano, że gdy się wtedy orze to „ziemia płacze”. „Kto ziemię w adwent psuje, ta mu trzy lata choruje”, ostrzegało przysłowie. Natomiast, jeśli zjawiała się „szadź”, czyli „szron”, należało spodziewać się dobrego urodzaju. Podczas adwentu zakazane były zabawy, wesela, uciechy cielesne, a nakazany był post, modlitwa i częsta spowiedź.

Czas na piernik

Gospodynie wiejskie, z chwilą nastania adwentu, a nawet wcześniej zarabiają ciasto na pierniki, bo ciasto piernikowe musi się odleżeć. Według daw-nych zaleceń najlepszy jest piernik zarobiony przy chrzcinach córki, a pieczony na jej wesele. Na dwa tygodnie przed Gwiazdką odbywało się pieczenie pierników w domowych piekarnikach. Wypieka-no piernikowe słodkości, jako ciastka o różnych kształtach, jako placek, przekładany powidłami i brukowiec.

Zacznają chodzić z szopką

Na Kujawach w czasie adwentu, a szczególnie bliżej wigilii Bożego Narodzenia był zwyczaj obchodzenia wsi z szopką. Jeszcze w początkach XX w. figurki w szopce były wykonane z drewna, a dzisiaj, jeśli się zdarzają, są już tylko tekturowe, niekiedy oklejone kolorowym papierem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska