Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa elektrowni gazowej w Grudziądzu. Prace przebiegają zgodnie z planem. Inwestycję realizuje ORLEN

(OPRAC. PA/ MATERIAŁ INFORMACYJNY ENERGA)
Pod budowę elektrowni gazowej służy 25 hektarowy teren przy ul. Skowronkowej w Grudziądzu.
Pod budowę elektrowni gazowej służy 25 hektarowy teren przy ul. Skowronkowej w Grudziądzu. Nadesłane/Energa
- W biurach projektowych w Polsce i zagranicą trwają zaawansowane prace związane z opracowaniem szczegółowej dokumentacji. Postęp w projektowaniu osiągnął już blisko 30 proc. Dokonywane są zamówienia kolejnych urządzeń, rozpoczyna się również ich produkcja – mówi Marcin Małek, prezes zarządu Spółki CCGT Grudziądz. - Szacujemy, że podczas szczytu prac na terenie budowy będzie pracowało ponad 600 osób.

W tej chwili na ukończeniu są prace przygotowawcze. Co zostało wykonane?

  • przeprowadzono badania gruntu oraz niwelację i przygotowanie terenu.
  • przebudowano też należące do Energi Operatora napowietrzne linie 110kV, które po umieszczeniu w gruncie przesyłają już energię elektryczną z pobliskiej stacji elektroenergetycznej Grudziądz Węgrowo

.

1,5 tysiąca pali. Jeden waży ok. 4,5 tony!

Niebawem ruszają roboty budowlane. W najbliższym czasie rozpocznie się palowanie, którego celem jest stabilizacja gruntu pod budowę fundamentów nowego bloku energetycznego. Testy akustyczne wykazały, że prace te zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Jak czytamy w komunikacie Energi, "zadaniem pali jest przeniesienie części obciążeń ku bardziej wytrzymałym i nośnym warstwom gruntu".

Pod obiektami głównymi elektrowni, dla zapewnienia wymaganej stabilności ich posadowienia znajdzie się ok. 1,5 tys. pali. Ich długość będzie wahała się od 9 do 20 m. Średnia masa jednego pala to około 4,5 tony. Harmonogram prac (z uwzględnieniem przerw) zakłada ukończenie procesu palowania w maju 2023 roku. Co ważne, wykonawca już przeprowadził testowe palowanie. Obciążenia próbne potwierdziły, że wybrane rozwiązania technologiczne spełnią wymagania stawiane fundamentom elektrowni.

Hałas? Drgania? Kontrole nie wykazały naruszeń ani nieprawidłowości

Sprawdzono także w trakcie trwającego już procesu budowlanego uwarunkowania środowiskowe, w tym siłę drgań i hałasu. - Wyniki pomiarów przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi normami potwierdziły, iż realizowane przez nas prace nie powodowały przekroczeń standardów obowiązujących na mocy prawa – zapewnia Dariusz Rakowski, kierownik projektu w spółce CCGT Grudziądz Sp. z o.o.

Kontrole przeprowadzał m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Popłynie prąd dla miliona gospodarstw domowych

Elektrownia która jest budowana w Grudziądza będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Stanowi ona istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego o stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku. Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odgrywać będzie istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Po wybudowaniu elektrownia charakteryzowała się będzie wysoką elastycznością pracy, co miało będzie istotne znaczenie dla wsparcia źródeł odnawialnych, tym samym stabilizacji pracy polskiego systemu elektroenergetycznego. Szacuje się, że jednostka będzie w stanie zasilić w energię elektryczną ok. miliona gospodarstw domowych.

W grudniu 2021 roku CCGT Grudziądz Sp. z o.o. zawarła z Operatorem Sieci Przesyłowych - czyli Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi - 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. W czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Ponadto z tytułu podatku od nieruchomości wpływy do kasy miejskiej Grudziądza są szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska