Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

Trwa akcja letnia inowrocławskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od początku wakacji zorganizowane zostały trzy obozy - każdy dla innej grupy wiekowej.
Kolonie harcerzy ZHR w Samociążku
Najpierw na swoją tygodniową kolonie wyjechały zuchenki z 1 Inowrocławskiej Gromady Zuchowej „Strażniczki Solnej Krainy”. Dziewczynki odpoczywały i bawiły się w Samociążku wspólnie z zuchenkami z zaprzyjaźnionych gromad ZHR z Bydgoszczy, Torunia, Aleksandrowa Kujawskiego i Ciechocinka. Uczestniczki przeniosły się w wyobraźni do krainy elfów, które pomagają leśnym stworzeniom. Wszystko po to, by uwrażliwić na piękno i bogactwo natury i uzmysłowić, że dbanie o przyrodę może być przyjemnym obowiązkiem. Komendantką kolonii była hm. Paulina Kozłowska.
Inowrocławscy harcerze ZHR na obozach
W tym samym czasie swój wyczyn na obozie wędrownym rowerowym przeżywali wędrownicy z 2. Inowrocławskiej Drużyny Wędrowników. Założyli oni, że w pięć dni rowerami dojadą do Gdyni. Udało się, a przeżyty wspólnie czas był prawdziwą próbą charakterów i budowania tężyzny fizycznej. Obóz rowerowy zorganizował i przeprowadził phm. Włodzimierz Kozłowski.
Swoją przygodę na obozie stałym przez prawie trzy tygodnie w przeżywało 50 uczestników obozu w Leśnej Krówce koło Koronowa. Były to harcerki z 7. Inowrocławskiej Drużyny Harcerek „Halis” im. Bogusławy Zagórskiej „Siostry Bogdy” i harcerze z 5 Inowrocławskiej Drużyny Harcerzy „Grot” im. gen. Stanisława Skalskiego. Komendantem zgrupowania został pwd. Michał Lewandowski.
Gry, zwiady, wycieczki na obozach ZHR
- Obóz jest dla członków inowrocławskiego ZHR naturalną kontynuacją działań prowadzonych przez drużyny w ciągu roku szkolnego. Daje okazję do rozwoju w dziedzinach, które nie są możliwe do pełnej realizacji w mieście. Harcerki i harcerze budują osobne podobozy z dala od infrastruktury starając się przy tym jak najmniej ingerować w otaczającą przyrodę. Sami stawiają obozowe urządzenia, w tym budują prycze i półki w namiotach mieszkalnych - mówi hm. Paulina Kozłowska.
Obozowy czas wypełniają gry, zwiady, wycieczki, ćwiczenia w terenie, ogniska z gawędami - są to tradycyjne formy harcerskiej metody wychowawczej. Każdy uczestnik zdobywa sprawności oraz realizuje próby na kolejne stopnie harcerskie. Drużyny działają systemem zastępowym - stąd wiele działań odbywało się w małych grupach dając okazję do wdrażania odpowiedzialności za własny zespół. Dodatkową atrakcją tegorocznego obozu był wyjazd do Trójmiasta.
Ponieważ wakacje trwają, członkowie inowrocławskich drużyn będą jeszcze spotykać się a zbiórkach. Przypominamy, że cały czas działa wypożyczalnia sprzętu wodnego na Przystani ZHR nad Notecią, a pod koniec sierpnia najstarsi ruszą na szlak obozu wędrownego w Beskidzie Żywieckim.