Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa kampania cukrownicza 2016/2017. Prognozy są niezłe

Redakcja
W całej Polsce trwa kampania cukrownicza. Według prognoz IERiGŻ "produkcja cukru w Polsce może wynieść 2,0-2,1 mln ton, gdyż powierzchnia uprawy buraków cukrowych została zwiększona do ok. 201 tys. ha".

 

"Pierwszy okres kampanii cukrowniczej 2016/2017 przebiegał bez zakłóceń w korzystnych warunkach pogodowych", pisze w październikowym Rynku Rolnym Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Pogoda we wrześniu była korzystna dla zbiorów, opadów były niewiele lub wcale, a takie warunki przyjały dużej zawartości cukru w korzeniach. "Średnie plony buraków cukrowych będą wysokie i szacowane są na ok. 650 ton/ha", szacuje IERiGŻ. Warunki zmieniły się jednak i pierwsza połowa października upłynęła pod znakiem deszczu. Na krajowym rynku cukru utrzymuje się wzrostowa tendencja cen, podobnie na rynku światowym.

 Ocenia się, że technologiczny plon cukru może wynieść ok. 10 ton/ha

 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A.przystąpiła do kampanii buraczanej w 7 cukrowniach. Przerób zaczął się pomiędzy 10 a 24 września. Najwcześniej w Cukrowni Malbork oraz Cukrowni Nakło, natomiast najpóźniej rozpoczęcie krojenia zaplanowano w Cukrowni Kruszwica. Na kampanię cukrowniczą w 2016 roku KSC S.A. zakontraktowała ok. 4,7 mln ton buraków uprawianych na 83,5 tys.ha. Przyznany jej limit produkcji cukru na rok obrotowy 2016/2017 to prawie 550 tys. ton. Umowy podpisano z ok. 15 tys. plantatorów. Szacuje się, że łączna produkcja cukru wyniesie ponad 800 tys. ton.

Według prognoz tegoroczna kampania potrwa ok. 100 dni, jednak Cukrownia Malbork przewiduje aż 130 dni.

 

"Zarówno rozruch, jak i pierwsze dni kampanii cukrowniczej 2016/2017 przebiegły zgodnie z planem w sposób bezawaryjny. Wszystko wskazuje, że buraki są w pełni dojrzałe technologicznie, dzięki czemu proces wysładzania i oczyszczania soków przebiega bez żadnych zakłóceń", komentowała spółka na swojej stronie. Kampanię cukrowniczą KSC planuje zakończyć w pierwszej dekadzie stycznia 2017 r. Kampania w spółce Nordzucker Polska rozpoczęła się 12 września w Zakładzie w Opalenicy, tym samym zostały przerobione pierwsze buraki w kampanii 2016. Na początku września kolejną kampanię cukrowniczą rozpoczęła również Südzucker Polska S.A. "Pracują już dwie cukrownie a trzy pozostałe wkrótce ją rozpoczną. Prognozy oparte na pobieranych od 31 tygodnia próbach wskazują, że będziemy mieli długą kampanię", komunikowała spółka rozpoczynając sezon zbiorów buraka cukrowego. 

 

Raport FAMMU/FAPA wskzauje na spdake poziomu eksportu cukru z Polski w okresie styczeń-lipiec 2016 roku - wyniósł 260,3 tys. ton, a jego wartość 124,2 mln €. (spadek o 2,8% r/r przy jednoczesnym wzroście wartości 8%). Gdzie trafiał nasz cukier? W gronie unijnych rynków przede wszystkim do Niemiec, na Litwę i Łotwę oraz do Włoch. sód krajów trzecich odbiorcami byli głównie Izrael, Gruzja Kazachstan i Rosja. Wzrósł za to import (okres styczeń-lipiec 2016) był większy o 75,7%, wzrastając do 156 tys. ton, a jego wartość była wyższa o 72,7%, zwiększając się do 68,9 mln €. "Najwięcej cukru sprowadzono ze Szwecji, Niemiec, Danii i Czech, a spoza UE z Sudanu, Zimbabwe i Mozambiku oraz Mauritiusa. W ramach UE handel jest bezcłowy. Wspomniane kraje trzecie korzystają z bezcłowego dostępu do unijnego rynku cukru", odnotowuje FAMMU/FAPA. 

 

Przypominamy, że 1 października 2017 r. przestaną obowiązywać unijne kwoty cukrowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska