Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa zbiórka podpisów w celu odłączenia Collegium Medicum. Potrzeba ich 100 tysięcy

(acb)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego - profesor Lena Kolarska-Bobińska, odwiedziła Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego - profesor Lena Kolarska-Bobińska, odwiedziła Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Jacek Smarz
Nowy samodzielny Uniwersytet Medyczny w sąsiedniej Bydgoszczy stworzony na bazie Collegium Medicum UMK to pomysł polityków tamtejszej Platformy Obywatelskiej.

W Toruniu projekt ten został odczytany jednoznacznie. - Absurdalny projekt, który należy traktować wyłącznie w kategoriach walki wyborczej o głosy - komentował toruński poseł Tomasz Lenz, szef regionalnych struktur PO.

Bydgoscy politycy Platformy ze Zbigniewem Pawłowiczem, kandydatem na posła tej partii, oraz ministrem spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską stworzyli projekt ustawy powołujący nowy uniwersytet na bazie kadry i majątku Collegium Medicum UMK. Według polityków zgoda władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie jest wcale potrzebna, ponieważ nowa uczelnia ma powstać w drodze ustawy. Zaczęli zbieranie podpisów pod „obywatelskim projektem”, do czego potrzeba 100 tysięcy parafek.

Do pomysłu bydgoskiej Platformy Obywatelskiej odniosła się wizytująca w poniedziałek na UMK profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - My w ministerstwie uważamy, że potrzebna jest konsolidacja uczelni w duże organizmy, a nie podejmowanie decyzji wbrew autonomii, woli i opinii senatu uczelni, w tym przypadku toruńskiej - powiedziała pani minister.

Żeby spełnił się bydgoski scenariusz, potrzebna jest zgoda wielu partnerów, różnych środowisk i ministrów. - Decyzję musiałby podjąć choćby minister zdrowia - zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska. Bo to właśnie Ministerstwo Zdrowia finansuje studia medyczne w Polsce.

Prof. Kolarska-Bobińska wizytowała w poniedziałek w Toruniu jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w tej części Polski - Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, w którym zespoły badaczy zajmują się ambitnymi zagadnieniami naukowymi.

Toruńska uczelnia pochwaliła się między innymi mobilnym tomografem optycznym służącym do prześwietlania dzieł sztuki. Toruńscy naukowcy badają nim obiekty w całej Europie. We Florencji pochylili się nad niedokończonym obrazem Leonarda da Vinci, prześwietlali też jedną ze ścian stacji paliw obozu w Auschwitz.

Stworzone na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika urządzenie pozwala zajrzeć w kolejne warstwy cennego obiektu i ocenić, co kryją oraz w jakiej jest kondycji. Minister była pod dużym wrażeniem możliwości, jakie daje urządzenie.

- Laboratorium mieści się do samochodu osobowego, może badać dzieła na całym świecie - podkreślał profesor Piotr Targowski, szef zespołu, który skonstruował ten unikatowy sprzęt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska