Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele
W ramach zadania opracowana i wydana została dwuczęściowa publikacja "Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów", będąca kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu oraz zawierająca katalog ściegów, motywów i wzorów niezbędnych w nauce.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Warsztaty haftu kujawskiego
- Wielkim zainteresowaniem cieszył się nabór uczestników na warsztaty haftu kujawskiego prowadzony od 21 czerwca tego roku. W jego efekcie utworzono cztery grupy złożone z dziesięciu osób chcących poznać tajniki tej dziedziny rękodzieła ludowego od strony teoretycznej i praktycznej - informuje Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Cykl spotkań warsztatowych rozpoczął się 9 sierpnia br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku oraz w kolejnych dniach w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Uczestnicy wzięli udział w prelekcji z pokazem multimedialnym na temat rodzimego haftu przygotowanej przez etnografa Dorotę Kalinowską. Otrzymali niezbędne materiały m.in. wcześniej opisaną publikację, gadżety promocyjne, len, nici, igły, kalki. Następnie pod okiem doświadczonych hafciarek Henryki Derezińskiej i Krystyny Zagrabskiej, należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, poznawali informacje na temat tkanin, mulin, kordonków, sposobów kalkowania oraz uczyli się podstawowych ściegów, takich jak sznureczek, kładziony, atłasek, dziergany.
Będą doskonalić technikę haftu kujawskiego
Na kolejnych warsztatach doskonalić będą zdobyte już umiejętności, poznawać kolejne ściegi (np. Janina, przewlekanie, snutki, zasady kompozycji) oraz przygotowywać pracę, która prezentowana będzie na wystawie podsumowującej projekt, udostępnionej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku 26 listopada br.
_- Organizatorzy cieszą się, że zarówno publikacja, jak i warsztaty spotkały się z tak ogromnym zainteresowaniem i pozytywną oceną. Istnieje wielka szansa, że założenie projektu, aby upowszechnić, ożywić, nauczyć haftu kujawskiego zostanie zrealizowane - _podkreśla Beata Wąsik.
Zadanie pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” zostało dofinansowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (z pieniędzy pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) oraz z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
- Najniebezpieczniejsze ulice w Inowrocławiu według mieszkańców naszego miasta!
- Inowrocławianie z wizytą w Wilkowyjach. W Jeruzalu jak w serialu "Ranczo". Zobaczcie
- Tłumy widzów na wyścigach traktorów w Wielowsi. Zobaczcie zdjęcia
- Tłumy inowrocławian na koncercie Sanah w Teatrze Letnim. Zobaczcie zdjęcia
- Dożynki w Murzynnie. Tak świętowali rolnicy z gminy Gniewkowo. Zobaczcie zdjęcia
- Piękne kobiety z imprez w Magic Club Niszczewice koło Inowrocławia. Zdjęcia
