Pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego uznał, że pozbawienie części opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do comiesięcznego, 100- złotowego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie narusza konstytucji.
Rozwiały się tym samym nadzieje około 130 tysięcy opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych na uzyskanie dodatkowej pomocy.
Czytaj: Zapętlona pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Sędziowie odpowiadali j na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Chodziło o to, czy od stycznia do czerwca 2013 r., po wprowadzeniu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, prawo do 100-złotowego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego powinni mieć wszyscy opiekunowie to świadczenie pobierający, czy tylko niektórzy?
Rząd specjalnym programem przyznał 100-złotowy dodatek tylko rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi. Przyznał na okres przejściowy (od stycznia do czerwca 2013 r.), bo od 1 lipca 2013 r. zmieniła się wysokość świadczenia. Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło wówczas do 620 zł.
TK uznał, że zawężenie uprawnionych do dodatku tylko do określonej, nowej grupy osób jest zgodne z konstytucją. Otrzymały je osoby, które korzystały z rządowego programu wsparcia.
Wyrok jest ostateczny.