Rodzice, nauczyciele, władze gminy nadal nie wiedzą jakie zmiany w szkołach zdecyduje się wprowadzić gnieźnieńskie starostwo. Wszyscy są pełni obaw, szczególnie o losy liceum. Chociaż nie wiadomo też, co stanie się z gimnazjum, jeśli powiat nie będzie chciał dalej prowadzić placówki przy liceum, a gmina będzie musiała szukać nowego lokum.
Ratusz ma spory problem
Przypomnijmy, że rada pedagogiczna Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum wystosowała pisemny protest do starosty gnieźnieńskiego. Pedagodzy przypominają, że "początki (szkoły - przyp. red.) sięgające nowoczesnej reformy oświaty, jaką było powołanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773r., stawiają naszą Alma Mater w rzędzie nie tylko najstarszych, ale i najbardziej światłych szkół w Polsce. Nie zniszczyły jej ani działania zaborców, ani zawieruchy wojenne, ani też system totalitarny. Przerażająca zatem jest koncepcja połączenia szkoły ogólnokształcącej z zawodową, gdyż doprowadzi to do rozmycia tożsamości obydwu" - czytamy w piśmie. Nauczyciele przyznają, że pracując w zespole mogą uzupełniać etaty, co łagodzi problemy z zatrudnieniem. Ewentualna decyzja o połączeniu liceum ze szkołą zawodową, ale z oddzieleniem gimnazjum jest kłopotliwa dla gminy. Ratusz musiałby nie tylko przejąć pracowników, ale przede wszystkim znaleźć lokum dla uczniów.
- My nie odżegnujemy się od prowadzenia gimnazjum, ale na razie na piśmie nic nie mamy - mówi burmistrz Krzysztof Dereziński.
O pieniądzach już nie rozmawiają
Przypomnijmy, że wiele osób jako źródło pomysłu reorganizacji szkół wskazuje, nieporozumienia między gminą a starostwem w kwestii rozliczeń finansowych. - W moim przekonaniu te dwie sprawy - rozliczenia finansowe i łączenie szkół należy oddzielić - mówi Krzysztof Dereziński. I dodaje, że oba samorządy doszły już do porozumienia. Najprawdopodobniej Trzemeszno będzie musiało wypłacić powiatowi około 250 tysięcy złotych, jako dopłatę do ubiegłorocznej subwencji dla gimnazjum. Dodajmy, że w grudniu powiat zażądał ponad 400 tysięcy złotych.
Od wielu dni trwają dyskusje jak ratować szkołę. Wśród propozycji pada kwestia, aby to gmina przejęła prowadzenie i liceum i gimnazjum. - Myślę, że nie jesteśmy na to przygotowani - mówi włodarz, ale zaznacza, że żadna koncepcja nie jest przesądzona.
O losach szkół będą decydować zarząd powiatu i radni. 28 marca ma się odbyć sesja. Jakie tam zapadną decyzje, tego nie wiedzą nawet sami członkowie rady powiatu. Włodzimierz Losik, w przeszłości dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum, dziś radny powiatu, przyznaje, że nie odbyła się dyskusja nad żadnym projektem uchwały w sprawie zmian. I przyznaje, że sam o pomyśle utworzenia zespołu szkół bez gimnazjum dowiedział się dopiero podczas rady pedagogicznej 5 marca. Włodzimierz Losik złożył wniosek do komisji rewizyjnej o zbadanie zasadności ekonomicznej zmian w szkołach.
Mniej uczniów to lepiej?
- Teraz w Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum jest około 600 uczniów. A po wyłączeniu gimnazjum i połączeniu liceum ze szkołą zawodową będzie 400. To jakie to są względy ekonomiczne? - mówi Włodzimierz Losik. - Dla gimnazjum nie ma nowej lokalizacji. Kwestie dotyczące prowadzenia szkół oba samorządy ustaliły w 1999 roku, a w 2004 roku to potwierdziły. W grudniu minionego roku rozpoczęły się rozmowy o finansowaniu, ale nie o reorganizacji zespołu. Przecież nie można wyrzucić gimnazjum z budynku, nie oferując w zamian takich samych warunków.
Wielu trzemesznian uważa, że zmiany mają na celu doprowadzić do powolnego wygaszania szkół. - A przecież jeszcze pół roku temu starosta mówił, że nasz Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum to wzorcowa szkoła! - przypominają nauczyciele.
O plany wobec szkoły spytaliśmy u źródła, czyli w starostwie gnieźnieńskim. - Nic się nie wydarzyło. Jest jakiś zamysł, ale nie ma faktów. Pan starosta odbył szereg rozmów, ale decyzje żadne nie zapadły i jeśli zapadną to nie będą jednoosobowe - mówi Paweł Lubbe, zastępca dyrektora wydziału oświaty starostwa.
W poniedziałek (19 marca) o godzinie 17.00, rozpocznie się sesja rady miejskiej w Trzemesznie. Jedyny punkt obrad to przyszłość Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum.
Czytaj e-wydanie »