
Nie masz konta w banku - ZUS nie wypłaci ci emerytury lub renty - tak można podsumować kolejną proponowana zmianę.
Co do zasady świadczenia długoterminowe (emerytury, renty, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe itp.) mają być wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Ale dotyczyć ma to wyłącznie świadczeń przyznawanych od 2022 r.
Ci, którzy uzyskają emerytury (renty) do końca br. mogą wybierać, jak ma być im doręczane świadczenie. Komu już emeryturę (rentę) przynosi listonosz - dalej będzie ją przynosił.

Nie każdy uprawniony dostanie całą "trzynastkę". Jeśli renta rodzinna dzielona jest między kilka uprawnionych osób, to przysługuje jedno świadczenie, które dzielone jest między uprawnionych. Wtedy każdemu przypadnie w udziale mniejsza kwota.

Z jednym wyjątkiem - o ile wśród uprawnionych jest osoba pobierająca rentę socjalną, jest ona wyłączana z kręgu uprawnionych do "trzynastki", pieniądze dzielone są między pozostałych. Natomiast rencista socjalny dostaje całą "trzynastkę" do swojego świadczenia.

Nie wszyscy emeryci i renciści "13" dostaną. W myśl ustawy, świadczenie to przysługuje osobom, które na 31 marca mają prawo do określonych świadczeń i prawo to nie jest zawieszone.
Pieniędzy nie dostaną więc emeryci i renciści, którzy na 31 marca będą mieli zawieszone prawo do emerytur i rent, bo:
złożyli wniosek o emeryturę, ale dalej pracują u tego samego pracodawcy bez rozwiązania umowy o pracę
pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, dorabiają i z powodu przekroczenia limitu zarobków prawo do świadczeń mają zawieszone.