https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Labirynty nareszcie z podpisem

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Umowę podpisali (od lewej) Kamila Radziecka, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, wicemarszałek Michał Korolko, starosta tucholski Piotr Mówiński oraz skarbnik powiatu Krystyna Siniło
Umowę podpisali (od lewej) Kamila Radziecka, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, wicemarszałek Michał Korolko, starosta tucholski Piotr Mówiński oraz skarbnik powiatu Krystyna Siniło fot. archiwum
To była długo oczekiwana chwila. Wczoraj starosta Piotr Mówiński podpisał umowę na wsparcie projektu "W labiryntach natury" z RPO. Czy dzięki niemu Bory będą atrakcyjniejsze dla turystów?

Projekt "Bory Tucholskie w labiryntach natury", którego liderem jest starostwo, już wcześniej przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Wczoraj wicemarszałek Michał Korolko podpisał ze starostą Piotrem Mówińskim umowę - powiat dostanie 13,8 mln wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.

- To dla nas bardzo ważne, bo daje impuls do rozwoju całego powiatu i szerzej - regionu - komentował na gorąco Mówiński.
Za sukces uważa włączenie do współpracy wszystkich gmin. A każda z nich najlepiej wie, gdzie przydałoby się zainwestować, żeby turyści chętniej odwiedzali Bory Tucholskie. Taki jest zresztą cel Labiryntów - zachęcić ludzi, by urlopy spędzali w tych stronach.

Kartą przetargową mają być nowe ścieżki rowerowe, nowoczesne pola biwakowe, zagospodarowane plaże i dodatkowe noclegi. A do tego parkingi, bo turysta lubi na miejsce dojechać własnym autem.

Plaże jak z katalogu

Bardziej przyjazne przyjezdnym będą Rudzki Most, Piła i Fojutowo. Wśród plaż do odnowienia są Trzebciny, Krzywogoniec, Stobno, Żalno, jeziora: Bysławskie, Rudnica, Średniak i Wielki Mędromierz. Brzeg zmienia się też nad Głęboczkiem.

W planie jest zagospodarowanie kąpieliska i plaży nad jeziorem Trzcianno w Łobodzie wraz ze ścieżką rowerową, budowa amfiteatru w Cekcynie, przygotowanie remiz OSP w Zdrojach i w Cekcynie do pełnienia roli baz noclegowych oraz budowa centrum turystyczno-kulturalnego w Śliwicach.
Lista jest długa, a to tylko część pomysłów. Całość kosztuje 24,9 mln zł.

Roboty są zaawansowane

W niektórych gminach roboty są już zaawansowane. Kęsowo jako pierwsze zakończyło swoje zadanie, ale Tuchola też ma niezłe tempo. - Kostka w Fojutowie jest już położona, brakuje tylko krawężników. Prace nad Głęboczkiem są daleko posunięte, w Stobnie i Raciążu tak samo - wylicza burmistrz Tadeusz Kowalski. - Dzięki podpisanej umowie będziemy mogli składać wnioski o płatności.

Kiedy skończy się realizacja? - Część prac już trwa, na pozostałe są ogłoszone przetargi - mówi starosta. Nie wszystkie uda się szybko rozstrzygnąć, bo np. na jedno z zadań nie było żadnego chętnego. - Przeanalizujemy to, być może trzeba je będzie podzielić na mniejsze albo bardziej nagłośnić - zastanawia się Mówiński.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Podziwiam pomysł zagospodarowania jezior i pól namiotowych bo z doświadczenia wiem że przy wodzie i w lasach zazwyczaj nic nie można zbudować albo trzeba mieć dużo samozaparcia by zebrać wszystkich formalności albo człowiek się poddaje. Czekam na efekty!
h
hej
W końcu coś się ruszy w temacie turystyki, bo na promocje powiatu to nie można liczyć. Przynajmniej inwestycje turystyczne będą zrobione.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska