To właśnie tu w ciszy i spokoju można odpocząć od zgiełku miasta, ciesząc się świeżym powietrzem i możliwością wypoczynku.
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Całkowita powierzchnia wynosi około 120 tysięcy hektarów, więc grzybiarze mogą być pewni, że bez przeszkód będą mogli uprawiać swoje hobby. Nie brakuje tutaj też rzek i jezior więc znajdą tu dla siebie też miejsce pasjonaci wędkarstwa i sportów wodnych, szczególnie kajakarstwa. Właśnie przez Bory Tucholskie przebiega urokliwy kajakowy szlak rzeki Brdy i kto wie czy nie piękniejszy kajakowy szlak rzeki Wdy. Te rzeki doceniają kajakarze z Polski, corocznie organizowanych jest tutaj wiele spływów, także międzynarodowych. Miłośnicy kajakarstwa mogą zresztą pływać nie tylko po Brdzie i Wdzie. Dużą popularnością cieszy się wśród wodniaków przepiękna rzeka Zbrzyca.
Czytaj też: Akwedukt w Fojutowie to jedna z największych atrakcji Borów Tucholskich.
Dziesiątki jezior przyciąga nad swoje brzegi tysiące spragnionych wody. Znajduje się tutaj około 900 jezior, ale większość z nich to jeziora małe. Największe jezioro na tym obszarze to Jezioro Wdzydze, najpopularniejszym akwenem jest jezioro Charzykowskie z tętniącym życiem letniskiem w miejscowości Charzykowy.
Znajdą tu dla siebie też miejsce miłośnicy budowli. Do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich należy akwedukt w Fojutowie , niedaleko Legbąda, na trasie Tuchola-Czersk. . Akwedukt to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce. Zbudowano go w 1848 r. , ma 75 m szerokości. Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okoliczne łąki.
Czytaj też: Kujawskie Piramidy, czyli grobowce sprzed 5,5 tysięcy lat
Miłośnicy historii i archeologii powinni koniecznie odwiedzić Kamienne Kręgi w Odrach. Te niezwykłe budowle to prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z pierwszych wieków naszej ery. Kręgi liczą Pd 15 do 33 metrów średnicy. W każdym kręgu jest od od 16 do 29 wystających z ziemi kamieni. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. Kręgi w Odrach uznawane są za miejsce "magiczne", według radiestetów, skupiają się tu energie Ziemi i Kosmosu.
Czytaj e-wydanie »