https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tucholskie bory pełne grzybów i... magii

wit
Nie wszyscy miłośnicy grzybobrania będą mogli pochwalić się takimi okazami, ale
Nie wszyscy miłośnicy grzybobrania będą mogli pochwalić się takimi okazami, ale nadesłane/archiwum GP
Liście na drzewach powoli zaczynają żółknąć, kasztany za chwilę będą spadały z drzew. To oznacza, że wielkimi krokami zbliża się jesień. A jesienią warto wybrać się na grzyby. Gdzie? Oczywiście w Bory Tucholskie.

To właśnie tu w ciszy i spokoju można odpocząć od zgiełku miasta, ciesząc się świeżym powietrzem i możliwością wypoczynku.

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Całkowita powierzchnia wynosi około 120 tysięcy hektarów, więc grzybiarze mogą być pewni, że bez przeszkód będą mogli uprawiać swoje hobby. Nie brakuje tutaj też rzek i jezior więc znajdą tu dla siebie też miejsce pasjonaci wędkarstwa i sportów wodnych, szczególnie kajakarstwa. Właśnie przez Bory Tucholskie przebiega urokliwy kajakowy szlak rzeki Brdy i kto wie czy nie piękniejszy kajakowy szlak rzeki Wdy. Te rzeki doceniają kajakarze z Polski, corocznie organizowanych jest tutaj wiele spływów, także międzynarodowych. Miłośnicy kajakarstwa mogą zresztą pływać nie tylko po Brdzie i Wdzie. Dużą popularnością cieszy się wśród wodniaków przepiękna rzeka Zbrzyca.

Czytaj też: Akwedukt w Fojutowie to jedna z największych atrakcji Borów Tucholskich.

Dziesiątki jezior przyciąga nad swoje brzegi tysiące spragnionych wody. Znajduje się tutaj około 900 jezior, ale większość z nich to jeziora małe. Największe jezioro na tym obszarze to Jezioro Wdzydze, najpopularniejszym akwenem jest jezioro Charzykowskie z tętniącym życiem letniskiem w miejscowości Charzykowy.

Znajdą tu dla siebie też miejsce miłośnicy budowli. Do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich należy akwedukt w Fojutowie , niedaleko Legbąda, na trasie Tuchola-Czersk. . Akwedukt to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce. Zbudowano go w 1848 r. , ma 75 m szerokości. Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okoliczne łąki.

Czytaj też: Kujawskie Piramidy, czyli grobowce sprzed 5,5 tysięcy lat

Miłośnicy historii i archeologii powinni koniecznie odwiedzić Kamienne Kręgi w Odrach. Te niezwykłe budowle to prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z pierwszych wieków naszej ery. Kręgi liczą Pd 15 do 33 metrów średnicy. W każdym kręgu jest od od 16 do 29 wystających z ziemi kamieni. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. Kręgi w Odrach uznawane są za miejsce "magiczne", według radiestetów, skupiają się tu energie Ziemi i Kosmosu.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska