Spotkanie o godz. 9. na przystanku linii MZK nr 27 i 31 przy ul. Pawiej (pętla na Wrzosach). Wokół Barbarki uczestnicy pokonają krótką (8 km) trasę na orientację z Wrzosów do Barbarki i z powrotem na pętlę MZK. Imprezę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.
Czytaj też: Wagony, które pojechały na Barbarkę, pękały w szwach.Ta linia kolejowa zostanie niedługo przywrócona?
Jak informuje OM PTTK w Toruniu, osada młyńska na Barbarce znana jest od 1340 roku. Jeszcze wcześniej - w 1299 roku - została wymieniona kapliczka ku czci św. Barbary. Pod koniec XIX wieku młyn przestał istnieć, lecz Barbarka jako osada młyńska jest jeszcze wymieniona w 1921 roku. W 1800 roku rozebrano kaplicę, w miejsce której postawiono w latach 1841-1842 następną - z muru pruskiego. Wewnątrz znajdowała się figura św. Barbary z I połowy XV wieku, gotycka, która została przekazana do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Z tego samego roku pochodzi wiadomość, że cudowne źródło nakryte było kamieniem młyńskim. Wodę ze źródełka pielgrzymi nabierali przez otwór w kamieniu. Barbarka przynajmniej od połowy XIX wieku była siedzibą leśnictwa, a w 1880 roku nawet nadleśnictwa. Ponownie jako siedziba leśnictwa jest wymieniona w 1921 roku. W 1932 roku na Barbarce prowadzona była przez leśników hodowla bażantów (1.400 sztuk), danieli (25 sztuk), zajęcy (400 sztuk), jeleni (80 sztuk) oraz saren (200 sztuk) również było prowadzone szkółkarstwo. W 1950 roku teren Barbarki przyłączono do Torunia.
Ciekawostki krajoznawcze: kapliczka św. Barbary z lat 1841-1842, niewielki cmentarz z przełomu XIX i XX wieku, sztucznie pobudowana grota z XX wieku, budynek dawnej leśniczówki.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »