https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj Dąbrowska ciągle żyje

Tekst I Fot. Karolina Rokitnicka
"Mnie ta przyroda tu trzyma, te jeziora, te strumienie ..." - pisała Maria Dabrowska w listach z Płonnego (gmina Radomin).

Jest okazja, by zobaczyć to niezwykłe miejsce. Z myślą o turystach Urząd Gminy w Radominie wydał folder.

- Zaprezentowaliśmy w nim atrakcje turystyczne wsi - zabytki i obiekty krajoznawcze. Jest wzmianka o kościele, pomnikach, zespole dworsko-folwarczno-parkowym, pobycie Marii Dabrowskiej i utworzeniu izby upamiętniającej to wydarzenie - mówi wójt gminy Radomin Mieczysław Konczalski.

Jest też mapa. Wszystko na papierze wysokiej jakości. Folder wydano w nakładzie 2000 egzemplarzy. Na turystów, którzy odwiedzą wyłącznie Płonne nie ma raczej co liczyć. Dlatego też w broszurze znalazły się i informacje o dwóch okolicznych atrakcjach turystycznych - zamku w Golubiu-Dobrzyniu i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W obu miejscach folder można otrzymać.

Atrakcją Płonnego jest Regionalna Izba Pamięci Marii Dabrowskiej utworzona w miejscowej Szkole Podstawowej.

- Turyści oprócz izby mogą też zobaczyć dom, w którym mieszkała pisarka, posłuchać ciekawej historii jej pobytu w Płonnem. Atrakcją jest też góra modrzewiowa, na której Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie". Dla uczniów przerabiających tę lekturę będzie to niezapomniana wyprawa - zachęca do wizyty opiekunka Regionalnej Izby Pamięci Małgorzata Dąbrowska (zbieżność nazwisk przypadkowa).

Ale atrakcje znajdą tu wszyscy, nie tylko uczniowie. W izbie zobaczyć można meble i kominek z okresu międzywojennego, książki autorstwa Dąbrowskiej, publikacje poświęcone artystce, zdjęcia oraz reprodukcje obrazów malowanych przez pisarkę. Przed budynkiem jest obelisk poświęcony Marii Dąbrowskiej. Izba zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. W soboty, niedziele i czasie wolnym od nauki muzeum można odwiedzić po uprzednim kontakcioe z opiekunką (tel. 608 496 595).

Przypomnijmy jeszcze, że Maria Dąbrowska w Płonnem na pewno przebywała trzykrotnie: we wrześniu 1925, sierpniu 1926 i październiku 1929 roku. Potwierdzają to jej "Dzienniki". Przyjeżdżała tu do siostry Heleny Hedke. Badacze twórczości pisarki twierdzą, ze mogła ona tu bywać częściej. W listach Dąbrowskiej czytamy, że miała nieodpartą pokusę kupić tu ziemię i osiąść na stałe. Płonne stało się pierwowzorem krajobrazu literackiej Krępy z "Nocy i dni", a niektóre pejzaże wpłynęły też na wizerunek Serbinowa.

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska