
Suplementacja witamin i minerałów pozwala uzupełnić braki ważnych składników odżywczych wynikające z diety czy czynników środowiskowych. Aby zapewnić organizmowi odpowiednie wsparcie, ważny jest nie tylko rodzaj i ilość suplementów, ale także pora dawkowania. Wiele osób ignoruje tę kwestię - sprawdź, jakich witamin i minerałów nie przyjmować na noc. Lekarze wyjaśniają skutki - szczegóły na kolejnych slajdach galerii.

Niektóre witaminy i minerały wpływają na produkcję hormonu snu, czyli melatoniny, tym samym prowadząc do zaburzeń. Inne przyjmowane na noc mogą podrażniać żołądek. Jeszcze inne ograniczają wchłanianie składników odżywczych. Sprawdź, o jakie suplementy chodzi.

Witamina D
Witamina D wspiera odporność organizmu oraz wspomaga układ nerwowy. Eksperci podkreślają jednak, że suplementacja witaminy D przed snem może zatrzymać lub spowolnić naturalną produkcję melatoniny.

Witaminy z grupy B
Wśród suplementów, których nie należy przyjmować na noc są również witaminy z grupy B. To kluczowe witaminy dla naszego organizmu - wspierają układ krążenia i nerwowy, wspomagają pracę mózgu, wpływają na stan skóry włosów i paznokci. Najlepiej jednak przyjmować je rano. Zażywanie witamin z grupy B na noc powoduje zaburzenia wydzielania melatoniny, a także aktywuje pracę mózgu.