www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Już wkrótce program walki z hałasem jako projekt uchwały trafi pod obrady Rady Miasta. Kończą się uzgodnienia pomiędzy Urzędem Miasta a Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Przypomnijmy: program walki z hałasem został opracowany na podstawie analizy akustycznej całego miasta. W jej wyniku powstała mapa hałasu, którą można obejrzeć na stronie internetowej www.bydgoszcz.pl.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, hałas w mieście jest głównie spowodowany przez ruch drogowy oraz tramwajowy. Najwyższe przekroczenia norm spowodowane przez samochody odnotowano w rejonie ulic: Planu 6-letniego (10-15 decybeli), Fordońskiej (5-12 decybeli) i Kamiennej (do 12 decybeli). Tramwaje najgłośniej jeżdżą w ciągu ulic Chodkiewicza, Gdańskiej, Nakielskiej i Focha oraz przy węzłach na Perłowej i Szarych Szeregów.
Miasto zamierza walczyć z hałasem budując między innymi ekrany akustyczne.
- Ich koszt jest jednak bardzo wysoki. Metr kwadratowy ekranu z fundamentami kosztuje 600-1000 złotych - mówi Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. - W przypadku ekranów stawianych w pobliżu torowisk koszt jest niższy - do 500 złotych za metr kwadratowy, bo są one niższe - dopowiada Boroń.
Według założeń programu ekrany akustyczne miałyby stanąć do 2013 roku na przykład wzdłuż ulicy Fordońskiej, przy Planu 6-letniego i Kamiennej.
- Hałas może się zmniejszyć także dzięki remontom nawierzchni, wymianie torowisk tramwajowych oraz szlifowaniu szyn- wylicza Grzegorz Boroń.
Liczbę decybeli ograniczyć ma wymiana taboru komunikacji miejskiej.
Na realizację całego programu walki z hałasem szacunkowo potrzeba aż 555.7 mln złotych. Już wiadomo, że na jego realizację nie wystarczy pieniędzy miejskich.