Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle w miastach Kujaw i Pomorza czeka się na wpis do księgi wieczystej. Znamy terminy

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy zaciągają kredyt hipoteczny, muszą ponosić dodatkowe koszty związane z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej, a to może potrwać...
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy zaciągają kredyt hipoteczny, muszą ponosić dodatkowe koszty związane z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej, a to może potrwać... Archiwum/Polska Press
Mieszkańcy regionu, którzy wezmą kredyt hipoteczny, ponoszą dodatkowe koszty czekając na wpis do księgi wieczystej - od 200 do 500 zł miesięcznie. Sprawdziliśmy, ile na Kujawach i Pomorzu czeka się na taki wpis.

Sądy są zawalone takimi sprawami, a sytuację dodatkowo pogarszają braki kadrowe dotyczące np. liczby referendarzy sądowych.

Sprawdziliśmy, jak długo na taki wpis trzeba czekać w największych miastach Kujaw i Pomorza - Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Najszybciej wpis do księgi wieczystej dostaniemy w Grudziądzu

Lucyna Gurbin, prezes Sądu Rejonowego w Grudziądzu, informuje nas, że w tym sądzie czas oczekiwania nie przekracza miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku.

W Grudziądzu otrzymamy wpis do księgi wieczystej najszybciej w regionie, a jak wygląda sytuacja w innych miastach?

- W naszym sądzie czeka się dwa miesiące - tłumaczy Katarzyna Malinowska, wiceprezes Sądu Rejonowego w Toruniu.

- Termin wpisu hipoteki jest uzależniony od liczby wniosków, obecnie to trzy miesiące - odpowiada Iwona Piekańska-Szymańska, prezes Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.

- Czas trwania postępowania wieczystoksięgowego na koniec zeszłego roku wyniósł 14 dni. Obecnie, ze względu na sytuację kadrową, czas oczekiwania wydłuża się - nie kryje Arkadiusz Rożej, kierownik Oddziału Administracyjnego Sądu Rejonowego we Włocławku i dodaje: - Wnioski o wpis hipoteki, z uwagi na świadomość dodatkowych opłat dla kredytobiorców, realizowane są priorytetowo.

Najdłużej przyjdzie nam poczekać na wpis w Bydgoszczy, bo od jednego aż do siedmiu miesięcy. Jednak w tym mieście - bez wątpienia - wpływa najwięcej takich wniosków.

- Dużo zależy też m.in. od ich prawidłowości, wielkości referatu danego orzecznika, liczby wniosków skierowanych do tej samej księgi wieczystej lub wystąpienia o przyspieszenie rozpoznania sprawy i jego uzasadnienia - wymienia Aleksandra Smólska-Kreft, wiceprezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

Najdłuższe terminy w Bydgoszczy dotyczą przypadków wniesienia w krótkim czasie, do tej samej księgi wieczystej wielu (zdarza się kilkaset w jednym - dwóch miesiącach) wniosków, które muszą być rozpoznawane kolejno po sobie.

Złożenie wniosku z brakami oznacza, że termin oczekiwania na wpis wydłuży się o pół do półtora miesiąca.

Można złożyć wniosek o przyspieszenie jego rozpoznania (takich wniosków też wpływa sporo)

- Wtedy czas rozpatrzenia uzależniony jest przede wszystkim od zasadności i liczby wniosków wniesionych do tej samej księgi wieczystej - dodaje Aleksandra Smólska-Kreft.

Zasadnym na pewno jest to, że w czasie oczekiwania na wpis do hipoteki kredytobiorcy płacą wyższe raty, co przy rosnących stopach procentowych, może stanowić dla nich nie lada problem.

Hipoteka bez wpisu do księgi wieczystej? Nie istnieje...

Dopóki wpis do księgi wieczystej nie zostanie dokonany, bank uważa taką transakcję za ryzykowną. Zabezpiecza się właśnie przez podniesienie raty kredytu - w większość przypadków jest to od 300 do 500 złotych miesięcznie.

Gdy wpis już widnieje w księdze, rata kredytu spada o koszt tego swego rodzaju ubezpieczenia. Wyższe oprocentowanie do czasu wpisania hipoteki (lub inny sposób naliczenia kosztów ubezpieczenia) jest więc dla banku rekompensatą za zwiększone ryzyko finansowe. Chodzi tutaj m.in. o brak pierwszeństwa w zaspokojeniu roszczeń po ewentualnej licytacji nieruchomości przez komornika. Hipoteka zapewnia wierzycielowi taki właśnie przywilej.

Wpis dotyczący hipoteki ma charakter priorytetowy. Potwierdza to artykuł 67 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece , na który powołuje się portal Money.pl. Czytamy tam, że: "do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej". Czyli, hipoteka nie istnieje bez wpisu do księgi wieczystej. Oznacza to również brak skutecznego zabezpieczenia interesów banku do momentu dokonania potrzebnego wpisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska