Na początek musimy wiedzieć o tym, że pieniądze, którymi posługujemy się wydane są bezterminowo. Oznacza to, że nie mają terminu ważności, ale w pewnych sytuacjach podlegają konieczności wymiany, a obowiązek ten ciąży na jego aktualnym posiadaczu. Oznacza to, że jeśli posiadamy w portfelu uszkodzony banknot możemy nim nie zapłacić, bo sprzedawca ma prawo nie przyjąć od nas uszkodzonych pieniędzy.
Koniecznie przeczytaj: Banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów - serie i numery. Te pieniądze są warte więcej niż nominał
Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie banknoty musimy wymienić?
Wymianie podlegają banknoty, które uległy zniszczeniu. Uszkodzenie to między innymi przetarcie, podarcie, zalanie ale także popisanie. O szczegółach dotyczących wymiany pieniędzy przeczytacie w galerii poniżej:
Aktualne pieniądze wprowadzono do obiegu 1 stycznia 1995 roku. Od 7 kwietnia 2014 roku w obiegu są banknoty w odświeżonej szacie graficznej. Mimo to banknoty sprzed modernizacji (w starej szacie) pozostają bezterminowo ważnym środkiem płatniczym.
Sprzedawca ale my także mamy prawo odmówić przyjęcia banknotu, który naszym zdaniem jest uszkodzony. Wymiany zniszczonego banknotu możemy dokonać w każdym oddziale banku.