Aktualne dane o liczbie numerów PESEL nadanych uchodźcom z Ukrainy podał w środę Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Według stanu na dzień 5 kwietnia, w bazie PESEL zarejestrowano na podstawie specustawy o pomocy uchodźcom 741 tys. obywateli Ukrainy.
W grupie tej dominują ukraińskie dzieci, które stanowią 49 proc. wszystkich uchodźców z nadanym PESEL-em. Drugą największą grupą są ukraińskie kobiety, którym nadano 44,4 proc. PESEL-i w tej kategorii. Ukraińscy mężczyźni oraz osoby starsze stanowią po 3,2 proc. osób, które otrzymały polskie numery identyfikacyjne na podstawie specustawy o pomocy obywatelom
Najwięcej numerów PESEL nadano uchodźcom w województwie mazowieckim - ponad 133 tysiące. W Małopolsce było to 72 tys., w woj. dolnośląskim 69 tys., a w woj. wielkopolskim - 66 tys.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Numery PESEL nadawane są uchodźcom z Ukrainy na podstawie przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która weszła w życie 12 marca br.
Zgodnie z tą ustawą, obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, mogą legalnie przebywać w Polsce przez okres co najmniej 18 miesięcy. Ukraińcom, którym upłynął termin legalnego pobytu w Polsce, wydawane są jednorazowe zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.
Uchodźcom z Ukrainy nadawany jest nie tylko numer PESEL, ale uzyskują oni także dostęp do profilu zaufanego (uzyskanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy nie ma wpływu na kwestię uzyskania polskiego obywatelstwa).
Specustawa gwarantuje Ukraińcom ponadto dostęp do rynku pracy, w tym prawo do rejestracji w powiatowych urzędach pracy. Uchodźcy mają też prawo do korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
