Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem proponują kandydatom nowe kierunki. Studia mają być praktyczne

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Od nowego roku akademickiego 2021/2022 UKW uruchamia kierunek  fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Uczelnia będzie kształcić kadrę na na potrzeby Centrum Onkologii w Bydgoszczy (na zdjęciu)
Od nowego roku akademickiego 2021/2022 UKW uruchamia kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Uczelnia będzie kształcić kadrę na na potrzeby Centrum Onkologii w Bydgoszczy (na zdjęciu) Arkadiusz Wojtasiewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
Uniwersytety w Kujawsko-Pomorskiem, czyli UMK, UTP i UKW rekrutują na nowe kierunki studiów, które ruszą od października 2021. - Chcemy łączyć teorię z praktyką - deklarują uczelnie.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!

Wyniki tegorocznej matury zostaną ogłoszone 5 lipca 2021. Od nich zależy, na jakie studia maturzyści będą przyjęci. W 2021 roku uczniowie obowiązkowo pisali język polski, matematykę i język obcy na poziomie podstawowym. Zrezygnowano natomiast z matury ustnej z języka polskiego i obcego. Nie było, co prawda konieczności przystępowania do egzaminów z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale i tak większość uczniów decydowała się je napisać właśnie ze względu na rekrutację na studia. Wyniki z przedmiotów dodatkowych są bowiem brane pod uwagę przy naborze na uczelnie.

To też może Cię zainteresować

UTP zaprasza, Politechnika Bydgoska nauczy

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy przyjmie studentów już jako Politechnika Bydgoska. Zmiana nazwy nastąpi od 1 września 2021.

UTP przygotował dla kandydatów nowy kierunek – energetykę. Będzie on prowadzony we współpracy z producentem kabli i przewodów – firmą Tele-Fonika Kable S.A. Pierwsze semestry będą prowadzone przez wykładowców akademickich, w kolejnych semestrach zajęcia mają być realizowane także przez specjalistów tej firmy.

UTP złożył również dokumenty w Ministerstwie Edukacji i Nauki związane z uruchomieniem studiów I stopnia na kierunku inżynieria farmaceutyczna. Po jego ukończeniu będzie można znaleźć pracę w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, w instytucjach badawczych lub laboratoriach kontroli jakości.

UKW kształci dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otwiera kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Będą to studia dualne prowadzone przez UKW razem z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Przewidziana jest duża liczba zajęć praktycznych, w odróżnieniu od kierunku fizyka medyczna, który funkcjonuje na wielu uczelniach. Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowe to jednocześnie tzw. kierunek celowany, który ma kształcić kadrę dla CO. Blok zajęć praktycznych obejmuje 960 godzin. Będzie realizowany przez specjalistów z CO, a wszystkie zajęcia praktyczne będą realizowane w jednostkach Centrum.

UKW uruchamia również od października 2021 inny nowy kierunek - cyberdemokracja i studia nad rozwojem. Będą one prowadzone przez Wydział Nauk o Polityce i Administracji we współpracy z Instytutem Informatyki. Absolwenci tych studiów mają być wyposażeni w wiedzę techniczną, ale także w tzw. umiejętności miękkie.

- W ofercie studiów II stopnia wprowadzamy pedagogikę medialną z nowoczesnymi technologiami w edukacji – dodaje Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Jest to propozycja dla osób, które chcą się zapoznać z najnowszymi technologiami i tendencjami w nauczaniu zdalnym. Jak pokazała pandemia, wiedza ta i umiejętności są niezbędne w prowadzeniu zajęć przez internet.

Na UMK studia II stopnia po angielsku

- Od października 2021 otwieramy dwa nowe kierunki – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biurka prasowego UMK w Toruniu. - Są to studia drugiego stopnia prowadzone całkowicie w języku angielskim. Wydział Filozofii i Nauk Społecznych zaprasza kandydatów na kierunek Cognitive Science, a Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie – kierunek International Politics and Diplomacy.

W nowym roku akademickim 2021/2022 na UMK ruszą też dwa kierunki, których uruchomienie planowane było w poprzednim roku akademickim. Są to farmacja w języku angielskim na Wydziale Farmaceutycznym w Collegium Medicum (studia jednolite magisterskie) i studia nad nauką i technologią na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych (studia drugiego stopnia).

Zmienia się także istotnie program studiów drugiego stopnia na kierunku analiza danych na Wydziale Matematyki i Informatyki. Do tej pory studia te trwały trzy semestry i były przeznaczone dla absolwentów studiów I stopnia na kierunku matematyka stosowana. Wydział, chcąc rozszerzyć ofertę dla absolwentów innych kierunków, wzbogacił program o dodatkowy semestr uzupełniający wiedzę kandydatów.

W bieżącym roku, podobnie jak w ubiegłych latach chcąc studiować na UMK, UKW i UTP trzeba najpierw zarejestrować się w systemie, wprowadzić dane, a następnie wybrać kierunki i wnieść opłatę rekrutacyjną na każdy z wybranych kierunków. Opłata ta na większość kierunków wynosi 85 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska