- Była podsumowaniem warsztatów, które zorganizowaliśmy w szkołach ponadpodstawowych w powiecie żnińskim. Dotyczyły "Manipulacji w związku, na pierwszej randce - mowa nienawiści w białych rękawiczkach", "Sztuki akceptacji siebie i innych na podstawie filmu "Cyrk motyli"" oraz "Budowania komunikatów w duchu tolerancji i poszanowania godności innych osób" - informuje Barbara Szewczyk, dyrektor żnińskiej poradni.
Za cele przedsięwzięcia postawiono sobie zmianę postaw młodzieży wobec problemu przemocy werbalnej, wzrost liczby osób rozpoznających powyższy problem, a także wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za słowa.
- Zajęcia prowadzone z młodzieżą pokazały, że jest potrzeba dyskusji o granicach wolności słowa. Warto uzmysławiać młodym ludziom, że wolność kończy się w momencie krzywdzenia innej osoby czy manipulowania nią. Internet daje przyzwolenie na komentowanie wszystkiego, ale i złudne poczucie wolności oraz anonimowości - skomentowała dyrektor poradni.
W debacie wzięli udział uczniowie szkół średnich, pracownicy PPP, policji. Ekspertem był prof. Piotr Plichta z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie opracują teraz wnioski wraz z propozycjami konkretnych działań skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Chodzi o to, aby podjąć działania profilaktyczne czy naprawcze - dodaje Barbara Szewczyk.
