Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z gminy Brodnica zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie, a na terenie tej gminy powstanie mural upamiętniający Bitwę pod Brodnicą

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Uczniowie ze szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce dotarli do finału konkursu Finansoaktywni
Uczniowie ze szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce dotarli do finału konkursu Finansoaktywni Facebook/Fundacja Brama Epok
Amelia Kowalska, Marta Stawicka i Wit Biner, uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce nagrali film "Podatki. To się opłaca - od zawsze" i przekazali do konkursu Finansoaktywni, organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Film okazał się jednym z najlepszych spośród nadesłanych 246. Opiekunem tej grupy uczniów była ich wychowawczyni Agata Bejrach, a młodzież jest także pod opieką Fundacji Brama Epok, która poinformowała o kolejnym sukcesie - fundacja uzyskała grant, dzięki któremu do końca września 2021 r. na terenie gminy Brodnica ma pojawić się mural upamiętniający Bitwę pod Brodnicą.

Amelia Kowalska, Marta Stawicka i Wit Biner, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce nagrali film "Podatki. To się opłaca - od zawsze", który przekazali do konkursu Finansoaktywni, organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Opiekunem tej grupy uczniów była ich wychowawczyni Agata Bejrach. Film nagrany przez uczniów w Osadzie Milewita w Mileszewach oraz przy Bramie Chełmińskiej w Brodnicy jest jednym z dziesięciu filmów o podatkach, które zostały wyłonione spośród 246 zgłoszeń. Na 16 czerwca zaplanowany jest zdalny finał, który będzie podsumowaniem akcji i spotkaniem z organizatorami.

W nagranym filmie uczniowie przenieśli się do czasów średniowiecza i pokazali na podstawie tego okresu, jak daniny, cła i myta wpłynęły na rozwój Polski i dlaczego płacenie podatków jest tak ważne dla wspólnego dobra także dzisiaj. Uczniowie za pośrednictwem filmu zwrócili uwagę na fakt, że pieniądze, które płacimy, podatki są przeznaczane na ulepszanie naszego kraju. Wit Biner precyzuje, że film opowiada o czasach, gdy król Kazimierz Wielki zbierał podatki, aby wznosić budowle. Warto podkreślić, że Wit Biner chętnie fotografuje i zajmuje się montażem filmów, dlatego to on zmontował film do konkursu Finansoaktywni. Wygrał także dwa konkursy fotograficzne i oczekuje na wyniki kolejnych sześciu konkursów. Tak dobrze idzie mu obrabianie filmów i ich montowanie, że są plany, aby wkrótce podczas jednej z lekcji wychowawczych podzielił się swoją wiedzą z pozostałymi uczniami ze swojej klasy.

Nie tylko Wit lubi pracę z kamerą, ale także dziewczyny, które wzięły udział w nagrywaniu filmu do konkursu dobrze czują się podczas nagrań.

- Uczniowie, szczególnie dziewczynki bardzo lubią pracę z kamerą. Zauważyłam, że z każdym nowym projektem są coraz bardziej zaangażowane, dobrze czują się przed kamerą. Przyda im się to w życiu, bo jest to kwestia prezentacji, braku tremy, nabrania pewności siebie

- mówi nam Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok, która także opiekuje się uczniami ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce i pomaga im w realizacji projektów konkursowych.

Także do konkursu Finansoaktywni organizowanego przez Ministerstwo Finansów Fundacja Brama Epok swoim wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce użyczyła strojów, rekwizytów i sprzętu do nagrywania. Członkowie fundacji, którzy pomagali uczniom w nagraniu poinformowali w ostatnich dniach także o sukcesie Fundacji Brama Epok - otrzymali informację o tym, że otrzymają dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej na pierwszy patriotyczny mural w regionie. Ma on upamiętniać Bitwę pod Brodnicą w 1920 r., podczas której rozstrzygały się losy wojny polsko - bolszewickiej, a namalowany zostanie na jednej ze ścian w gminie Brodnica.

- To będzie pierwszy tego typu patriotyczny mural z elementami informacji o wydarzeniach historycznych ważnych w naszym regionie i nie tylko, bo wojna polsko-bolszewicka była dużym przełomem w historii Polski

- podkreśla Joanna Kalenik.

Joanna Kalenik nie chce na razie zdradzać, które dokładnie miejsce zostało wybrane. Zdradza jednak, że konkretny projekt, na który fundacja otrzyma grant został omówiony z muralistą i mimo zmniejszenia wysokości grantu do kwoty 15 tys. zł, muralista uznał, że za tę kwotę uda się wykonać mural na już wybranej niezbyt dużej ścianie.

Warto podkreślić, że o grant w czasie pandemii koronawirusa nie jest łatwo - wiele stowarzyszeń stara się obecnie o pozyskanie pieniędzy, konkurencja jest ogromna. - Jest średnio trzy razy więcej wniosków niż było jeszcze w ubiegłym roku - zaznacza Joanna Kalenik.

W ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy poznać szczegóły dotyczące m.in. miejsca, w którym powstanie mural na terenie gminy Brodnica, o czym poinformujemy naszych Czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska