Organizatorem jest ZSP w Świeciu. - Należy podkreślić duże zainteresowanie wydarzeniem - mówi Hanna Kalinowska, wicedyrektor ZSP. - Do udziału zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne oraz prawie wszystkie gimnazja ze Świecia. Na pewno przyczyniła się do tego długoletnia tradycja obchodów ŚDK w ZSP oraz wzrost zainteresowania regionalistyką po ubiegłorocznych, uroczystych obchodach V Kongresu Kociewskiego.
Zmagania uczniów obserwowali goście: Barbara Studzińska, wicestarosta świecki, prof. UKW Maria Pająkowska-Kensik, Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej w Świeciu i Marta Suchomska, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Nim dzieci i młodzież popisali się wiedzą o Kociewiu, odśpiewali kociewski hymn. Atrakcją był też poczęstunek, a potem występy uczniów Szkół Katolickich.
Światowy Dzień Kociewia jest obchodzony 10 lutego począwszy od 2007 r. To dlatego, że pierwszy zapis nazwy Kociewie, w formie Gociewie, pochodzi z 10 lutego 1807 r. W meldunku do generała Jana Henryka Dąbrowskiego zawarł je ppłk. Hurtig.
Dodajmy, że Kociewie dzieli się na mniejsze grupy etniczne: Lasacy – w Borach Tucholskich, Feteracy – z okolic Pelplina, Górale – zamieszkujący wyżynne obszary w północnej części regionu, Piaskarze – w okolicach Śliwic, Olędracy – zamieszkujący nad Wisłą, Samburczycy – z okolic Tczewa.
Uczniowie z powiatu świeckiego popisali się wiedzą o Kociewiu

Wśród uczniów szkół podstawowych najwięcej wiedzieli o Kociewiu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Świeciu
SP7 w Świeciu, Katolickie Gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu wygrali w swoich kategoriach konkurs odbywający się z okazji Światowego Dnia Kociewia.
Podaj powód zgłoszenia
H
W dniu 22.02.2017 o 08:31, Ela napisał:To nie ZSP wygrało a IILO ;-)
Tak, potwierdzam, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrało II LO - jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i przepraszam za błąd gazety, który powstał nie z mojej winy.
Hanna Kalinowska
E
To nie ZSP wygrało a IILO ;-)