Realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie od 2008 roku objął wsparciem 86 osób z powiatu. 21 z nich podjęło zatrudnienie, w tym 12 na otwartym rynku pracy, 9 w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Wsparcie kierowano m.in. do usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo - wychowawczych, osób w sytuacji kryzysowej, niepełnosprawnych.
W 2011 roku osiem gimnazjalistek z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem uczestniczyło m.in. w zajęciach grupy wsparcia, doradztwa zawodowego i w warsztatach kosmetycznych i gospodarstwa domowego. W Olsztynie, na zaproszenie Iwony Pavlovic uczestniczyły w Gali Mistrzostw Tańca Towarzyskiego. Z kolei dziewięć nieaktywnych zawodowo matek dzieci niepełnosprawnych szkoliło się w Ośrodku Wypoczynkowym w Nowym Jasińcu ze stymulacji polisensorycznej i treningu komunikacji interpersonalnej. Z dziećmi bawiły się na pikniku w Osadzie Rycerskiej w Chełmnie.
Niepełnosprawna młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie skupiła się głównie na rehabilitacji i tańcu kreatywnym.
Dla pięciu osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności zorganizowano szkolenia w pracowniach ZAZ-u w Drzonowie. Wzięli też udział w zajęciach rehabilitacyjnych. Wszyscy odbyli rozmowę kwalifikacyjną z pracodawcą: dyrektorem ZAZ, po której trzy osoby zostały zatrudnione.
Zadowoleni są uczestnicy projektu. - Uczestniczyłam m.in. w działaniach aktywnej integracji na rzecz nieaktywnych zawodowo kobiet i matek dzieci niepełnosprawnych - mówi Justyna Patyk. - Brałam udział w szkoleniu z zakresu stymulacji polisensorycznej i treningu komunikacji interpersonalnej. Dowiedziałam się, w jaki sposób mogę sama ułatwić jej życie codzienne, by łatwiej nam się żyło. Na zajęciach psychologicznych nauczyłam się, że muszę być konsekwentna w decyzjach.
Czytaj e-wydanie »