Spis treści
Udar mózgu u młodych ludzi
Lekarze potwierdzają - chorób mózgu, w tym udarów, wciąż przybywa. Udary mózgu występują coraz częściej i u coraz młodszych osób, niezależnie od stylu życia. Udary mózgu mogą wystąpić w każdej chwili, także podczas snu.
Według najnowszych danych udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych w Unii Europejskiej. Udary dotyczą także młodych ludzi - na oddziały trafiają nawet osoby w wieku 17-18 lat.
Eksperci podkreślają, że często przebieg udaru u młodych osób może być cięższy niż u starszych. Statystyki pokazują, że wśród młodych pacjentów przeważają mężczyźni.
Udar mózgu - ważne objawy
Każdy udar jest stanem nagłym, zagrażającym życiu. Udar to nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia. Objawy udaru mogą się nieco różnić, jednak najczęściej występuje:
nagła asymetria twarzy, np. opadanie jednego kącika ust,
niedowład kończyny górnej, czasami górnej i dolnej po tej samej stronie,
nagłe zaburzenia mowy.
Każdy niepokojący sygnał to wskazanie, żeby natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
Kto jest najbardziej narażony na udar mózgu? Oto grupy ryzyka
Udar mózgu grozi wszystkim, niezależnie od wieku i stylu życia, ale najbardziej osobom, które:
mają wysokie ciśnienie krwi,
cierpią na chorobę serca,
cierpią na cukrzycę,
palą papierosy,
nie ćwiczą,
są otyłe,
są w podeszłym wieku.
Tak rozpoznać udar mózgu - oto sygnały ostrzegawcze
Udar to nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia. Jest spowodowany zakłóceniem przepływu krwi do mózgu. Może to być blokada (nazywana udarem niedokrwiennym) lub wyciek krwi (nazywany udarem krwotocznym).
Nie zawsze udar mózgu wygląda dramatycznie i niekoniecznie daje wyraźne znaki ostrzegawcze. W niektórych przypadkach można nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie ma się tzw. "udar mózgu".
Warto znać sygnały, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o rozległym udarze mózgu. Te objawy mogą się pojawić przed udarem mózgu. Podczas udaru mózgu liczy się każda minuta. Szybkie leczenie może zmniejszyć uszkodzenia, które może spowodować udar a często wręcz uratować życie.
Oto najważniejsze oznaki, których nie wolno lekceważyć - szczegóły w galerii: