Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

Przypomnijmy: w marcu 2022 została przyjęta Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z przepisami, uchodźcy z Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą pracować bez uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. To pracodawcy muszą zgłosić informacje o powierzeniu pracy Ukraińcom.
Zatrudnianie Ukraińców
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu przyjrzał się sytuacji Ukraińców w naszym regionie w maju. Najwięcej ofert jest w Bydgoszczy i Toruniu.
- Do końca maja pracodawcy z województwa przekazali 8099 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy - informują w WUP.
Siedem na dziesięć tych powiadomień dotyczyło Ukrainek. Kobiety z Ukrainy znalazły u nas zajęcia przede wszystkim przy prostych pracach na produkcji, w magazynie, kuchni, przetwórni albo hurtowni. To jednak mało kiedy od razu jest etat - najczęściej umowa zlecenie albo umowa o świadczenie usług.
Chociaż w handlu wciąż jest sporo ofert, to Ukraińcy w tej branży raczej się nie zatrudniają. Powodem jest bariera językowa. 90 procent nie posługuje się językiem polskim, szybciej rosyjskim i angielskim, więc praca w polskim sklepie nie wchodzi w grę.
- Masowa i szybka organizacja nauki języka polskiego jest Ukraińcom potrzebna. Osoby, które uciekły przed wojną, nie planowały migracji, stąd często nie mówią po polsku. A to duże utrudnienie w momencie poszukiwania pracy - zaznacza Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service. - Kursy języka polskiego to najważniejszy element z punktu widzenia aktywizacji zawodowej uchodźców. Z Barometru Polskiego Rynku Pracy wynika, że 32 proc. pracodawców ceni Ukraińców za szybką naukę języka. To tylko potwierdza, że tego typu działanie miałoby wysoką skuteczność.
Rynek pracy dla Ukraińców
Ukraińcy nie mają wygórowanych oczekiwań. - Ponad 2/3 obywateli Ukrainy było skłonnych zgodzić się na jakąkolwiek pracę, przy czym możliwość podjęcia pracy na zmiany deklarowało ponad 55 proc. Ukraińców - kontynuują w WUP.
Bywa, że Ukraińcy z wyższym wykształceniem u nas dyplom chowają do kieszeni. To wtedy, gdy znajdują pracę chociażby w serwisie sprzątającym, bo w ich zawodzie na razie jej nie poszukali.