Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Doktoranci, uczelnia ma dla Was nową propozycję: interdyscyplinarne studia matematyczno-przyrodnicze

(km)
Teraz będzie można obronić w Toruniu doktorat w dwóch dziedzinach
Teraz będzie można obronić w Toruniu doktorat w dwóch dziedzinach Lech Kamiński
Na UMK powstają unikatowe, interdyscyplinarne doktoranckie studia matematyczno-przyrodnicze. Stypendium na nich wyniesie aż 2,5 tys. zł!

Doktoranci na tych studiach będą kształceni w dwóch dyscyplinach - wiodącej i dodatkowej. - W związku z tym zostaną przygotowani do rozwiązywania szerszych problemów - mówi prof. Iwona Łakomska, kierownik studiów. - Taki, interdyscyplinarny, kierunek kształcenia jest bardziej przyszłościowy. Myślę, że osoby, które skończą te studia okażą się niezwykle przydatne nie tylko na uczelni, ale również w różnych gałęziach przemysłu.

ISD-MP powstały we współpracy czterech wydziałów: chemii, biologii, matematyki i fizyki. To pierwsze interdyscyplinarne studia doktorancie na naszej uczelni. Nawet rekrutacja na nie odbywa się inaczej niż zwykle.

Najpierw samodzielni pracownicy z naszego uniwersytetu przygotowali projekty badawcze, które musiały być napisane z pogranicza dwóch dziedzin, np. chemii z biologią czy chemii z medycyną. Następnie zostały one wysłane do zewnętrznych recenzentów i ocenione. Na tej podstawie wyłoniono listę rankingową zgłoszonych projektów.

- Kandydaci na studia będą się rekrutować na konkretny projekt badawczy - tłumaczy Iwona Łakomska. - W każdym przypadku będą wiedzieli, co w tym projekcie mają do zrealizowania i w jakich dziedzinach. Opiekować się nimi będzie dwóch promotorów.
Projekt ma przede wszystkim wzmocnić potencjał Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dlatego główny promotor każdego z projektów pochodzi z UMK.

Te interdyscyplinarne studia matematyczno-przyrodnicze są finansowane z Kapitału Ludzkiego. Uczelnia dostała na nie 4,5 mln zł. - Doktoranci mają na nich zapewnione, przez cztery lata, nieopodatkowane stypendium - minimum 2,5 tys. zł, co przy obecnych stypendiach doktoranckich wynoszących nieco ponad tysiąc złoty jest rzeczywiście bardzo atrakcyjne - mówi pani kierownik. - Gwarantujemy im także pieniądze na wyjazdy lub szkolenia. Przynajmniej każdemu doktorantowi raz w roku. Zorganizujemy dla nich również dodatkowe wykłady interdyscyplinarne.
Iwona Łakomska spodziewa się wielu chętnych. - Szkoda, że możemy zaproponować tylko 16 miejsc - mówi. Rekrutacja na studia odbędzie się 4 i 5 lipca. Kandydaci najpierw przejdą rozmowę kwalifikacyjną. Komisja pod uwagę weźmie także m.in. ich publikacje naukowe, wystąpienia na zjazdach czy uczestnictwo w kołach naukowych oraz średnią ze studiów.

W piątek o godz. 12 w rektoracie, w sali konferencyjnej na VI piętrze, odbędzie się spotkanie informacyjne dla chętnych.
Dodatkowe informacje na temat studiów można znaleźć na stronie www.projekt-wzrost.umk.pl.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska