Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska żegna szamba

BARBARA SZMEJTER [email protected]
Roman Wasielewski z firmy "Zoltar” właśnie zakończył pobieranie nieczystości z szamba przy ulicy Rybnickiej
Roman Wasielewski z firmy "Zoltar” właśnie zakończył pobieranie nieczystości z szamba przy ulicy Rybnickiej Fot. Wojciech Alabrudziński
Od 1500 do 2000 złotych wynosi średni koszt przyłączenia posesji do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Zwykle najpierw podnosi się rwetes, że nie ma takiej technicznej możliwości, później słychać narzekania, że to za drogo.

Ostateczne pożegnanie z szambami we Włocławku nastąpi najpóźniej w 2013 roku. To nie lokalne plany, takie wymogi stawia Unia Europejska, dofinansowująca wiele miejscowych inwestycji, w tym zakończoną niedawno modernizację Grupowej Oczyszczalni Ścieków o rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej.

- Po zamknięciu tego projektu możemy śmiało stwierdzić, że dostęp do kanalizacji ma już dziewięćdziesiąt procent miasta - ocenia Piotr Łowicki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pozostałych dziesięć procent sieci ma być wykonane najpóźniej do 2013 roku. W przyszłym tygodniu "Wodociągi" złożą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie tego projektu. Zawierać on będzie również inne zadania.

Tworzenie sieci kanalizacyjnej w mieście, to jedno. Drugą, jeszcze ważniejszą sprawą, jest włączenie do niej wszystkich posesji, które posiadają już taką możliwość. A ten proces we włocławskich realiach przebiega nadal opornie.
Niezbędne okazały się wspólne kontrole pracowników "Wodociągów", przygotowanych do sprawdzeń od strony merytorycznej oraz strażników miejskich, mogących wydawać decyzje administracyjne. - W pierwszym etapie zajęliśmy się tymi posesjami, które możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej posiadają od dawna - mówi prezes MPWiK. - Łącznie do końca października sprawdziliśmy około trzystu posesji. Właściciele około osiemnastu procent z nich już wykonali przyłącza do sieci.

Na początku listopada rozpoczął się kolejny etap. Najpierw do potencjalnych klientów trafiły pisma z informacjami o zakończeniu unijnego projektu, teraz
trwają kontrole. Wcześniej właścicielom nieruchomości dawano trzymiesięczne terminy, obecnie - ze względu na zimową aurę - wydłużone do pół roku.

Ani przedstawiciele "Wodociągów", ani Urzędu Miasta nie mają wątpliwości, że podstawową barierą przy włączaniu posesji do kanalizacji miejskiej, są wysokie koszty przedsięwzięcia, wynoszące średnio 1500-2000 zł, czasem nawet więcej.
W tej sprawie prowadzone były negocjacje z Bankiem Ochrony Środowiska, który we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Toruniu, biorąc pod uwagę efekt ekologiczny inwestycji, oferuje na ten cel specjalny kredyt. Skorzystać warto, ale spłacać trzeba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska