Grono unijnych gospodarzy zmniejszyło się o prawie 4 milionów (z 14,5 mln do 10,7 mln). Takie dane przedstawił Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
Młodzi mieszkańcy Unii coraz częściej rezygnują z rolnictwa. Wśród nielicznych wyjątków jest Polska. Mamy - obok Austrii - największy udział rolników liczących poniżej 35 lat. Mowa o 12%.
Liczba młodych rolników do 44 lat zwiększyła się w naszym kraju do 36%.
Polecamy:** Wojciech Grabowski ma 33 lata, ambitne plany i II lokatę wśród rolników w Kujawsko-Pomorskiem**
Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, Janusz Wojciechowski stwierdził, że potrzebna jest większa elastyczność polityki rolnej. Według niego, wsparcie powinno trafiać głównie do małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Wspólna Polityka Rolna zaś, owinna być ustalana w znacznie dłuższej perspektywie. Chodzi, na przykład, o 20 lat, a nie siedem lat.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
W celu zintensyfikowania wymiany pokoleń w rolnictwie, na rzecz młodych rolników, w latach 2007-2020 UE przyznała 9,6 mld euro. Młodzi rolnicy z Polski otrzymali do tej pory około 600 mln euro.
Raport ETO wykazuje, iż pomoc na rozpoczęcie działalności opiera się na mało precyzyjnych założeniach. Nie określono dla niej oczekiwanych rezultatów.