MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unijne rolnictwo się starzeje. Za to, w Polsce, młodych rolników coraz więcej

opr. ES
pixabay.com
W krajach unijnych liczba młodych rolników spadła z 3,3 do 2,3 milionów. Z pracy na wsi zrezygnował więc co piąty gospodarz do 44 roku życia.

Grono unijnych gospodarzy zmniejszyło się o prawie 4 milionów (z 14,5 mln do 10,7 mln). Takie dane przedstawił Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Młodzi mieszkańcy Unii coraz częściej rezygnują z rolnictwa. Wśród nielicznych wyjątków jest Polska. Mamy - obok Austrii - największy udział rolników liczących poniżej 35 lat. Mowa o 12%.

Liczba młodych rolników do 44 lat zwiększyła się w naszym kraju do 36%.

Polecamy:** Wojciech Grabowski ma 33 lata, ambitne plany i II lokatę wśród rolników w Kujawsko-Pomorskiem**

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, Janusz Wojciechowski stwierdził, że potrzebna jest większa elastyczność polityki rolnej. Według niego, wsparcie powinno trafiać głównie do małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Wspólna Polityka Rolna zaś, owinna być ustalana w znacznie dłuższej perspektywie. Chodzi, na przykład, o 20 lat, a nie siedem lat.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

W celu zintensyfikowania wymiany pokoleń w rolnictwie, na rzecz młodych rolników, w latach 2007-2020 UE przyznała 9,6 mld euro. Młodzi rolnicy z Polski otrzymali do tej pory około 600 mln euro.

Raport ETO wykazuje, iż pomoc na rozpoczęcie działalności opiera się na mało precyzyjnych założeniach. Nie określono dla niej oczekiwanych rezultatów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska