Rozpoczęto od mszy św. z udziałem biskupa Andrzeja Suskiego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Grzybnie.
Wzięli w niej udział m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wybczu, której patronem jest właśnie Stanisław Kujot. - Po mszy nastąpiło złożenie symbolicznych wiązanek przy grobie tego wybitnego Polaka - relacjonuje Paweł Marwitz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu, jeden ze współorganizatorów obchodów jubileuszowych. - Ponadto, w siedzibie naszego ośrodka, zorganizowano konferencję popolarnonaukową dla gości i wszystkich zainteresowanych osób, w której licznie udział wzięli między innymi uczniowie unisławskiej szkoły. Wszystko po to, by przybliżyć postać tej nietuzinkowej postaci.
Można było dowiedzieć się o działalności społeczno-politycznej księdza, twórczości literackiej, pracy duszpasterskiej, poznać powieść historyczną ks. Stanisława Kujota "Pierwsze nawrócenie Prusaków".
Ks. Kujot, to nie tylko duchowny, ale również autor wielu opracowań historycznych omawiających dzieje regionu i kościoła katolickiego. - Ksiądz Kujot, 16 grudnia 1875 roku - wraz z grupą duchownych, ziemian i lekarzy - założył Towarzystwo Naukowe w Toruniu - istniejącą do dzisiaj instytucję - podkreśla Paweł Marwitz. - Do najważniejszych książek, których jest autorem, można zaliczyć "Dzieje Prus Królewskich do roku 1309" wydane po śmierci ks. Kujota oraz "Kto założył parafie w dzisiejszej diecezji chełmińskiej?". W 1900 roku, w nagrodę za działalność naukową, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
5 grudnia 1914 roku ksiądz Stanisław Kujot zmarł w Grzybnie i został pochowany na miejscowym cmentarzu.