MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika marzy o sportowej sławie Oxfordu. Są pomysły i oferta dla sportowców

(jp)
Mirosław Ziętarski - student UMK i czwarty wioślarz w IO w Rio
Mirosław Ziętarski - student UMK i czwarty wioślarz w IO w Rio Sławomir Kowalski / Polska Press
Ułatwione kwalifikacje na niemal wszystkie kierunki, stypendia i wreszcie nowy kierunek Sport i Wellnes - Uniwersytet Mikołaja Kopernika szeroko otwiera się na sportowców.

Możemy już śmiało mówić o strategii. Od kilku lat UMK chce być kojarzony nie tylko z wysokim poziomem edukacji. - Wzorem wielkich uczelni na świecie chcemy być również postrzegani jako uczelnia przyjazna sportowi - podkreśla prof. dr hab. Andrzej Sokala, prorektor ds. Studenckich i Polityki Kadrowej UMK.

UMK czeka na wyczynowych sportowców. W tej chwili kształci kilkudziesięciu, w tym medalistów mistrzostw Europy i świata, największa grupa to wioślarze. W tym gronie są tak znani sportowcy jak olimpijczyk Mirosław Ziętarski czy mistrzyni Polski judo Anna Załęczna.

Uczelnia stworzyła szereg przywilejów dla posiadaczy klasy mistrzowskiej czy klasy I sportowej. Ich posiadacze automatycznie dostają 100 procent punktów podczas rekrutacji na dowolny kierunek (poza artystycznymi).

- Przygotowaliśmy dla tych studentów szereg stypendiów sportowych, ale także z funduszu pomocy materialnej. W tym roku objętych tym systemem było prawie 50 sportowców. Mamy system nagród, oferujemy indywidualny tok studiów, jesteśmy pod wieloma względami elastyczni - wylicza Bogumiła Sąsiada, specjalistka rekrutacji w UMK.

Uczelnia ma halę, basen, wspólnie z miastem zmodernizowała przystań wioślarską. I zapowiada, że to nie koniec. - Mamy szeroką ofertę dydaktyczną i wielu przywilejów dla ludzi, którzy chcą u nas łączyć naukę ze sportem na wysokim poziomie. To nie tylko ułatwiona rekrutacja i stypendia. Zapadła już także decyzja o rozbudowie bazy sportowej. Bez fałszywej skromności powiem, że będą nam jej zazdrościły inne polskie uczelnie - dodaje prof. Sokala.

PRZYSTAŃ AZS UMK JEST JEDNĄ Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH W POLSCE - ZOBACZCIE ZDJĘCIA!

UMK od kilku lat systematycznie wspiera się w rankingu sportu akademickiego. W ubiegłym roku po wielu latach przerwy był najbardziej usportowioną uczelnią w regionie. W klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski zajął 34. miejsce wśród ponad 150 reprezentacji.

- Staramy się cały czas wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentów i tworzyć nowe grupy, jak ostatnio jeździecka czy karate. Myślimy o rozszerzeniu liczby drużyn w ligach krajowych, chodzi o siatkówkę i piłkę ręczną kobiet - wylicza Piotr Dobrolubow.

Najnowszym projektem sportowym są 3-letnie licencjackie studia Sport i Wellnes, które ruszają od października tego roku.

- To jedyny taki kierunek w Polsce. AWF kształtują trenerów i menedżerów, nasze spojrzenie jest trochę inne. Nie chcemy powielać wychowania fizycznego. To obszar związany ze sportem, ale nie przez największe "S". Nasza oferta edukacyjna jest przede wszystkim związana ze sportem masowym i rekreacją. Absolwent będzie przygotowany do pracy trenerskiej, instruktorskiej, menedżerskiej, również dydaktyczno-wychowawczej w pewnym zakresie. Chcemy kształcić specjalistów do zajmowania się osobami specjalnej troski, a także w różnym wieku, od urodzenia do późnej starości. W trakcie studiów można uzyskać trzy konkretne kwalifikacje zawodowe - podkreśla dr hab. Radosław Muszkieta z Wydziału Nauk o Ziemi UMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska