To wszystko po to, aby uporządkowany układ dzielnic w przyszłości mógł służyć na przykład formwaniu rad osiedli, co służyć będzie rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i kreowaniu lokalnych liderów czy lepszemu podziałowi zadań realizowanych w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.
- Chcieliśmy, aby było to spójne usystematyzowanie dzielnic Grudziądza na podstawie historycznych zapisów oraz dokumentów. Będziemy chcieli zaprezentować nowo opracowany układ mieszkańcom i poprosić ich o opinie, aby ewentualnie jeszcze skorygować to co zostało wykonane, a był to ogrom pracy trwający bardzo długo - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Obecnie funkcjonuje podział na okręgi wyborcze, podział urbanistyczny na potrzeby planowania przestrzennego i podział jeśli chodzi o budżet obywatelski. Opracowany projekt podziału Grudziądza wyodrębnia 15 dzielnic. Nazwy są takie jak dotychczas funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Każda z dzielnic została opisana. Zawiera m.in.:
położenie
wykaz ulic
rys historyczny
powierzchnię
skomunikowanie
charakterystyczne punkty
- Największy problem był ze Śródmieściem. Ten obszar miasta swoje funkcjonowanie jednocześnie rozpoczynał w przestrzeni historycznej i urbanistycznej - dzieli się wnioskami Mariusz Żebrowski, grudziądzki historyk który pracował nad uporządkowaniem podziału dzielnic.
Warto to przeczytać:
Prace nad przygotowaniem materiału toczyły się z udziałem historyków, którymi dowodził Mariusz Żebrowski oraz Wydziałem Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami z dyrektorem Wojciechem Witkowskim. Trwały wiele miesięcy. Ostatecznie nowo opracowany podział dzielnic Grudziądza będą mieli przyjąć radni. Póki co jest to odległy czas.
