Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop 2020 będzie przymusowy? Takie są zapisy tarczy 4.0. Zaległy urlop trzeba będzie wykorzystać?

js
Pracodawca jest zobowiązany do prawidłowego udzielenia urlopu wypoczynkowego w ramach Tarczy 4.0. Pracownik z kolei ma prawo wykorzystać urlop w przysługującym mu wymiarze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracodawca może niwelować urlopowe zaległości - ma prawo do jednostronnego udzielenia zaległego urlopu. Nawet bez zgody pracownika.

Urlop 2020 będzie przymusowy? Wyjaśniamy

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego:

  • urlop przysługuje w każdym roku kalendarzowym,
  • urlop ma wymiar zależny od okresu zatrudnienia.

Co do zasady, pracownik, który nie wykorzysta urlopu za rok, w którym urlop mu przysługuje, może go wykorzystać w roku następnym – ma czas do 30 września roku następnego.

Kodeks pracy tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie ustalonym jednostronnie przez pracodawcę, tj. bez zgody pracownika.

Czy urlop będzie przymusowy w 2020? Tarcza 4.0. mocno zmienia zasady pracy

Generalnie pracodawca może narzucić urlop wypoczynkowy pracownikowi tylko w wyjątkowych sytuacjach – jest to możliwe np. w sytuacji określonej w art. 167.1 k.p.:

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. Akt I PK 124/05 wskazuje także na możliwość jednostronnego skierowania pracownika na zaległy urlop. Taka możliwość była więc wcześniej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że także tzw. Tarcza 4.0. wprowadza podobną możliwość.

Zgodnie z art. 15gc ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pracodawca może jednostronnie, bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, udzielić zaległego urlopu w wymiarze do 30 dni we wskazanym przez siebie terminie. Może to nastąpić również przed 30 września roku następnego po roku, za który przysługuje urlop.
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 56

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska