Zobacz wideo: Rodzice wcześniaków włączeni do grupy 0.
W ubiegłym roku w gminie Sępólno urodziło się 143 dzieci. To tylko o kilkanaście więcej niż w 2019 i prawie tyle samo, co w 2018 roku. Dziewczynek było 65, chłopców 78. Więcej urodzeń odnotowano na wsi. Tam było ich 79. Z kolei w mieście na świat przyszło 64 dzieci. W poprzednim roku było odwrotnie. Wtedy to w mieście przybyło więcej nowych mieszkańców, a dziewczynek i chłopców było po równo.
Liczba urodzeń na takim poziomie utrzymuje się w gminie od kilku lat, choć nieznaczny wzrost – do 190 – można zauważyć w roku 2017. Rok wcześniej zaczęło funkcjonować świadczenia socjalne „Rodzina 500 plus”, którego celem było zwiększenie demografii.
- Dane z rejestru mieszkańców na pewno nie potwierdzają, by ten program miał znaczący wpływ na wzrost liczby urodzeń. Na przestrzeni 30 minionych lat zauważyć można pewne falowanie liczby urodzeń, ale raczej z tendencją spadkową –ocenia Lidia Kurowska, zastępca kierownika USC w Sępólnie.
Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w gminie Sępólno w 2020 roku. Zobacz galerię:
A jakie imiona otrzymali nowi mieszkańcy gminy? Tutaj zaszło trochę zmian. - Wśród dziewczynek na pewno prym wiedzie Zofia. Takie imię dostało sześcioro dzieci. I Zofia zdeklasowała Zuzannę, Lenę. Julię i Maję. Na drugim miejscu jest Marcelina i ex aequo po trzy: Anna, Maria, Amelia i Lena – wylicza Lidia Kurowska.
Wśród imion płci męskiej również w czołówce pojawiły się nowe. Siedmioro chłopców otrzymało imię Aleksander, tyle samo Antoni. W poprzednich latach królował Kacper. Imieniem Jan swoje dzieci nazwało pięcioro rodziców. Nowością jest Tymon – takie imię dostało czterech chłopców. Imiona Szymon, Franciszek, Michał, Paweł i Marcel pojawiają się w danych USC po trzy razy.
Jak widać, rodzice nie mają jednoznacznych preferencji, wybierając imię dla swojego dziecka. Są i nowsze i te klasyczne.
