Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Radia Maryja. "Alleluja i do przodu! Już 20 lat" [wideo]

(MJ)
słuchacze tłumnie odwiedzili Toruń.
słuchacze tłumnie odwiedzili Toruń. Lech Kamiński
Ok. 12 tys. słuchaczy Radia Maryja świętowało w Toruniu 20. urodziny rozgłośni. - Mamy za co dziękować, ale przed nami bardzo wiele pracy - mówił podczas uroczystości o. Tadeusz Rydzyk.

Białystok, Nowy Sącz, Szczecin, Zamość - na obchody 20-lecia stacji przyjechali fani z najodleglejszych zakątków kraju. Byli także słuchacze z zagranicy, m.in. z Białorusi.

Tłumy "pielgrzymów" - bo tak mówią o sobie uczestnicy uroczystości - od rana szturmowały siedzibę Radia Maryja w Toruniu. - "Alleluja i do przodu! Już 20 lat" - nucili zachwyceni, dodając: - Życzymy radiu co najmniej kolejnej dwudziestki.

Przeczytaj także: 20-lecie Radia Maryja. Tłumy słuchaczy odwiedzą Toruń
Wielu z nich, na znak przynależności do Rodziny Radia Maryja, przyczepiło sobie do piersi miniaturki moherowych beretów. W tym roku królowały gadżety w barwach narodowych. - Bo Radio Maryja, TV Trwam i "Nasz Dziennik" to ostatnie polskie media - z przekonaniem kiwali głowami pielgrzymi. Podobnego zdania była też część hierarchów kościelnych, których wypowiedzi o stacji odtwarzano wielokrotnie podczas obchodów w kościele redemptorystów.

Na przybyłych czekały liczne atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z książkami i płytami. Hitem okazał się wywiad rzeka z o. Rydzykiem "Życie jest ciekawe" (jedyne 33 zł), ale wzięcie miały też inne publikacje, np. "Imperium zła. Rosja przeciw Polsce i Europie" czy "Pieniądz a niebo". Przy stanowisku ze starterami nowej telefonii komórkowej "W naszej Rodzinie", dostępnymi w promocyjnej cenie 20 zł, rozchodziły się głównie ulotki informacyjne. Także na dekodery TV Trwam chętnych było mniej niż w poprzednich latach.

Na uroczystościach tradycyjnie obecni byli pierwszoligowi politycy prawicy. Solidarną Polskę reprezentowali m.in. Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Beata Kempa. Wśród parlamentarzystów PiS pojawili się Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Anna Sobecka. Zabrakło natomiast prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Mszę św. odprawił biskup toruński Andrzej Suski, a homilię wygłosił abp Leszek Sławoj Głódź, który zwracał uwagę na przeciwności, jakie od początku piętrzyły się przed Radiem Maryja. 20 lat rozgłośni nazwał "czasem budowania i umacniania swego miejsca", ale też "czasem ataków, szkalowania, pomówień i oskarżeń, procesów".

- Dobrze to pamiętamy - mówił Głódź. - Szczególnie ty, Ojcze Dyrektorze, którego wizerunek media laickie odmalowywały niezmiennie czarną barwą, nie szczędziły potwarzy i oskarżeń. A gdzie się podziała dziennikarska solidarność? Radio Maryja - w tym jego siła - na swoim starcie przyjęło jasne i klarowne założenie: że będzie środkiem autentycznego społecznego komunikowania. Ważną rolę w przypisało rozmowom z słuchaczami, dialogowi. I lepiej dialogować w studio radiowym niż na ulicy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska