Urząd pracy w Żninie: Na aktywizację młodych pójdą ponad 3 mln złotych

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
O przedsięwzięciach PUP w 2017 r. mówiła p.o. dyrektora Olga Berdysz
O przedsięwzięciach PUP w 2017 r. mówiła p.o. dyrektora Olga Berdysz Iwona Góralczyk - Woźniak
PUP przedstawił przedsięwzięcia, które mają być realizowane w bieżącym roku. Znajdą się m.in. pieniądze na aktywizację młodych bezrobotnych w wieku 18-29 lat.

- Podczas ostatniego posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowano podział środków Funduszu Pracy na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia, a także kryteria realizacji instrumentów i usług rynku pracy w 2017roku - informuje Olga Berdysz, p.o. dyrektora PUP w Żninie.

- W ramach dostępnego limitu środków w wysokości 8 mln 512 tys. zł będą finansowane szkolenia, prace interwencyjne, staże, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, program Aktywizacja i Integracja, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz bony - dowiedzieliśmy się.

Projekt do czerwca 2018 r.

Z kolei w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego współfinansowanego z Unii Europejskiej realizowane będą projekty aktywizacji zawodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Aktualnie przygotowujemy wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie żnińskim (III) ". Projekt realizowany będzie do 30 czerwca 2018 roku** - informuje Iwona Kranc-Gaczkowska z PUP.

Środki przeznaczone na realizację tego projektu to 2 mln 560 tys. zł na 2017r. oraz 800 tys. zł na 2018r. i pozwolą zaktywizować grupę ok. 360 osób.

- Uczestnikami mogą być osoby młode w wieku 18-29 lat pozostające bez pracy. Chcemy zaproponować poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, staże do 6 miesięcy, szkolenie pn. operator wózków jezdniowych z uprawnieniami do wymiany butli propan-butan oraz elementami gospodarki magazynowej i obsługą kasy fiskalnej, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz bony na zasiedlenie.

Refundacja kosztów

Dodatkowo w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostaną wydatkowane pieniądze na potrzeby szkoleniowe pracodawców i ich pracowników (szkolenia, studia podyplomowe, egzaminy).

Priorytety ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zakładają wydatkowanie środków KFS w roku 2017 na wsparcie zawodowe kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna, wsparcie zawodowe kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych, a także wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

- W bieżącym roku realizować będziemy również działania związane z refundacją części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne za skierowanych bezrobotnych do 30. roku życia.
Planujemy w ramach tej formy zaktywizować ok. 80 osób. - Refundacja kosztów zatrudnienia jednej osoby bezrobotnej wynosić będzie 1800 zł brutto na wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i przysługiwać będzie przez 12 miesięcy.

- Po okresie, za który jest dokonywana refundacja, pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego.
W br., w przypadku ogłoszenia naborów z rezerwy MRPiPS, żniński PUP również będzie się ubiegał o dodatkowe fundusze na aktywizację osób bezrobotnych.

Roboty publiczne, szkolenia

- Obecnie ogłoszone zostały nabory na staże i prace społecznie użyteczne. Jest też możliwość składania wniosków na roboty publiczne, prace interwencyjne, szkolenia i bony. W połowie lutego ogłoszony zostanie nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Aby ułatwić osobom bezrobotnym i pracodawcom korzystanie z form wsparcia oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, zarówno wnioski jak i terminy naborów są dostępne w siedzibie oraz na stronie internetowej Urzędu znin.praca.gov.pl.

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie