Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Dolnego Śląska przez pomyłkę promują zamek w Świeciu nad Wisłą, a nie ten w Świeciu koło Leśnej

ak
Tak wyglądają ruiny zamku piastowskiego w Świeciu koło Leśnej
Tak wyglądają ruiny zamku piastowskiego w Świeciu koło Leśnej
W Świeciu na Dolnym Śląsku promowany jest zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą. Przez urzędniczy błąd. To okazja, żeby zacieśnić znajomość i lepiej promować miasto.

Urząd Marszałkowski Województwa (uwaga!) Dolnośląskiego postawił tablicę informacyjną, w której na zdjęciu zamiast Zamku Piastowskiego w Świeciu koło Leśnej pojawił się krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą. Ta tablica to element dotowanego przez Unię projektu promującego dolnośląskie zabytki w tym ruiny zamku z XIV w. w Świeciu koło Leśnej.

To nie ten zamek

Już na pierwszy rzut oka widać, że zamki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ale tablica stanęła kilkaset metrów od zamku w centrum wsi liczącej sobie 700 mieszkańców.

- Przejeżdżałam obok niej i widziałam, że to nie nasz zamek, ale myślałam, że po prostu to zdjęcie dotyczy innego obiektu promowanego na tablicy - opowiada Katarzyna Męcina, radna z gminy Leśna. Kiedy się zorientowała, że pomylono zdjęcia zamków w Świeciu to się roześmiała. - W urzędzie marszałkowskim pracowników zamurowało, kiedy się o tym dowiedzieli. Obiecali, że będzie nowa tablica.

Okazuje się jednak, że taki błąd to świetna promocja i to obu miast. Informacja o pomyłce trafiła już do ogólnopolskich mediów. Mieszkańcy Świecia jednego i drugiego dowiadują się o sobie wzajemnie. - Słyszałem o Świeciu nad Osą i o tym koło Kołobrzegu, ale o Świeciu w woj. dolnośląskim - nie - przyznaje Dariusz Woźniak, radny naszego Świecia. - Mam nawet rodzinę w tym województwie i - jak będzie okazja- chętnie odwiedzę i zamek piastowski.

Zamiast pod naszą celulozę, tiry jeździły pod tamten PGR

Ale radna Męcina Świecie nad Wisłą już odwiedziła i to dwukrotnie. Ostatnio w sierpniu. I o naszym mieście sporo wie. - Taka anegdota krąży, że jakieś 20 lat temu zanim pojawiła się nawigacja satelitarna w autach, przyjeżdżały do nas tiry z Czech i Niemiec, bo my znajdujemy się blisko obu granic, i zatrzymywały się przy budynku po największym w okolicy PGR-ze. Czekali do rana na otwarcie bramy myśląc, że to Frantschach Świecie - opowiada. - Zresztą, teraz od nas do waszego Mondi jedzie nasze drewno.

Choruje jak Lady Gaga. Na fibromialgię. Teraz zakłada stowarzyszenie

Radna Świecia z Dolnego Śląska ma pomysły na wspólną promocję. - My wprawdzie jesteśmy wsią, ale mamy w okolicy piękne Góry Izerskie. Zapraszamy. I my chętnie odwiedzimy wasze miasto, zobaczymy na żywo wasz zamek. I jeszcze mam taki pomysł, żeby reaktywować u nas orkiestrę, która tu niegdyś prężnie działała. Wasza działa z impetem. Może uda się kiedyś zorganizować wspólne muzykowanie.

Dodaje, że u nich na wjeździe do wsi jest napis „Witamy w naszym Świecie”, i że planują zorganizować punkt widokowy z najpiękniejszym widokiem na Świecie. - Jak już powstanie, to możemy porównać z waszym - proponuje. - W ramach takiej zdrowej rywalizacji i promocji.

Jak widać tamtejsza radna kipi pomysłami.

Promocja kuleje

- A u nas jakoś nie potrafimy się promować. Dziwi mnie, że Świecie nie ustawiło tablic informujących o zamku przy S5 ani przy autostradzie do Gdańska. Jest tablica o zamku w Gniewie, o parku linowym w Rulewie, nawet o Parku Jurajskim w Solcu Kujawskim. A o naszym zamku niektórzy w Bydgoszczy nawet nie słyszeli - zauważa Woźniak.

Temat tablicy poruszał kilka lat temu radny Sebastian Glaziński. - Nawet myślałem o takiej multimedialnej, gdzie promowalibyśmy zamek, park wodny, lokalne imprezy - opowiada. - Wiem, że to spory wydatek, ale może warto do pomysłu wrócić przy okazji budowy S5.

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska