Urzędnicy zareagowali. Fontanna na Starym Rynku posprzątana!

  Urzędnicy zareagowali. Fontanna na Starym Rynku posprzątana!

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Stasiewicz

  Aktualizacja:

  Po naszej poniedziałkowej publikacji zarząd dróg został zobowiązany przez wiceprezydenta Michała Sztybla, by posprzątać śmieci z fontanny na Starym Rynku.
  Urzędnicy zareagowali. Fontanna na Starym Rynku posprzątana!

  ©Dariusz Bloch

  W poniedziałkowym wydaniu pokazaliśmy, w jakim stanie jest pochodząca z 1909 roku fontanna/rzeźba „Dzieci bawiące się z gęsią” na Starym Rynku.

  W misie znajdowały się śmieci: puszki, butelki, a nawet drogowy słupek. W odpowiedzi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik zarządu dróg miejskich skomentował: - Zdjęcia obrazują przejawy radosnej niefrasobliwości osób, które uważają, że wrzucając śmieci i element wygrodzenia do misy fontanny są śmieszni i zabawni. Zapewnił też, że bydgoska firma, która prowadzi przebudowę z tymi obrazami nie ma nic wspólnego.

  Najbardziej zdumiewająca była jednak reakcja miejskiego konserwatora zabytków, który dość lekceważąco zareagował na nasze zgłoszenie.

  Szczegóły tutaj: W fontannie na Starym Rynku śmietnik, ale dla urzędników to nie kłopot

  Otrzymaliśmy wyjaśnienie w tej sprawie od Michał Sztybla, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Oczywiście sytuacja z fontanną jest naganna i za pośrednictwem ZDMIKP zwrócimy się pilnie o posprzątanie. Odpowiedz z Ratusza miała na myśli jedynie to, że inwestycje prowadzi ZDMIKP, miejska jednostka, a nie że to jest kłopot.

  - W zakresie działań Miejskiego Konserwatora Zabytków informuję, że kompetencyjnie podlega on Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Słowo „miejski” związane jest z tym, że działa na terenie miasta, ale służby konserwatorskie nie mają charakteru samorządowego - dodaje wiceprezydent Michał Sztybel.  Rzeźba na Starym Rynku jest wykonana z brązu i przedstawia dwoje dzieci: dziewczynkę i chłopca, bawiących się z gęsią. Spoczywa ona na szczycie kamiennego obelisku, który znajduje się w misie fontanny. Zarówno rzeźba jak i cała fontanna zachowała się w formie oryginalnej z 1909.


  Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy