Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że w resorcie trwają prace nad ustanowieniem przepisów wspierających rozwój i utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych. Nowe przepisy są zapowiadane od kilu miesięcy.
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych w przygotowaniu
W połowie listopada ubiegłego roku Grzegorz Puda, już jako szef resortu rolnictwa mówił: "Jako priorytet mojej służby, na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi, obrałem wzmocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych". Zaznaczał, że niezbędne będą zmiany legislacyjne, które będą skierowane na upodmiotowienie rodzinnych gospodarstw rolnych.
To też może Cię zainteresować
– Do tej pory taką podmiotowość miał gospodarz, co skutkowało np. komplikacjami przy kwestiach spadkowych, czy realizacji programów unijnych – mówił wówczas Grzegorz Puda. Minister zwracał przy tym uwagę, że bardzo ważne jest poszerzenie poziome gospodarstw rodzinnych poprzez tworzenie silnych podmiotów – spółdzielni gospodarstw rodzinnych, które będą postrzegane jako jeden silny podmiot na rynku rolnym.
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych - co się w niej znajdzie?
- Już niedługo przedstawimy rolnikom ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Projekt ten zawiera kilkanaście pakietów korzyści w kilkudziesięciu obszarach, np. podatkowym, gospodarczym, społecznym czy związanym z dziedziczeniem, przez co można szacować, że pozytywnymi jej skutkami zostanie objętych blisko 100% rodzinnych gospodarstw rolnych - zapewniał Grzegorz Puda 26 czerwca 2021 r.
Dalej podczas wystąpienia w Strachocinie minister zaznaczał: - Jestem przekonany, że wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy w Polskim Ładzie, a szczególnie ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wpłyną na poprawę komfortu życia, bezpieczeństwo, unowocześnienie i wzmocnienie rodzinnych gospodarstw a tym samym sprawią, że wieś stanie się miejscem atrakcyjnym dla młodych ludzi i że rodzin rolników z roku na rok będzie coraz więcej.
Minister Puda zapewnił, że nowa ustawa będzie odpowiedzią na oczekiwania młodych mieszkańców obszarów wiejskich. Polska wieś ma stawać się coraz bardziej nowoczesna, dostosowana do tempa rozwoju współczesnej cywilizacji.
- Wieś ma ogromne szanse, aby stać się miejscem konkurencyjnym dla młodych ludzi w stosunku do miast pod względem bezpieczeństwa, możliwości rozwoju. Chcemy, aby młodzi ludzie chcieli zakładać na wsi rodziny, zostawali rolnikami i byli z tego dumni - mówił Grzegorz Puda.
