MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa "Za życiem" czeka tylko na podpis prezydenta

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas głosowani ustawy "Za życiem"
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas głosowani ustawy "Za życiem" Adam Guz
Ustawa "Za życiem" zapowiada, że do końca roku rząd przyjmie program wsparcia dla rodzin, w których urodzi się ciężko i nieodwracalnie upośledzone dziecko. - To ładnie opakowane pudełko z niespodzianką w środku - obrazowo ocenił ustawę "Za życiem" dr Paweł Kubicki, ekonomista z SGH, zajmujący się problemami osób niepełnosprawnych.

W piątek Sejm przegłosował ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Tego samego dnia wieczorem zajęli się nią senatorowie. Nie wnieśli poprawek. Prace toczyły się w ekspresowym tempie. 2 listopada projekt przyjął rząd, a 4. był już uchwalony przez Sejm i Senat. Teraz czeka już tylko na podpis prezydenta.

6 tysięcy ciężkich wad

Co obiecuje ustawa? 4 tys. zł za urodzenie żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu. Pieniądze nie mają podlegać egzekucji komorniczej ani być wliczane do dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Kobieta w powikłanej ciąży ma mieć zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych, diagnostyki prenatalnej, informacji, wsparcia. Koordynacją dostępnej pomocy ma się zająć asystent rodziny - na jej wniosek. Dziecko ma mieć ułatwiony dostęp do leczenia i rehabilitacji, bez kolejki być przyjęte do hospicjum perinatalnego.

Do końca roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", który będzie mógł dotyczyć także rodzin, które już mają dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności .

W Senacie wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas mówił, że obecnie w Polsce jest około 13 tys. trudnych ciąż rocznie.
Dzieci niepełnosprawnych jest około 200 tys., z czego 80 tys. to są "bardzo istotne niepełnosprawności, głównie zespoły genetyczne", a około 6 tys. to dzieci z "naprawdę bardzo ciężkimi genetycznymi wadami"
.

Mało nowości

Dr Paweł Kubicki, działający w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne dzieci (to Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera) ocenia ustawę na kilku poziomach.

- Z perspektywy rodziców dzieci niepełnosprawnych, które już się urodziły, nie ma czego oceniać - mówi. - Pogram dopiero ma powstać.
We wsparciu dla kobiet w zagrożonej ciąży też rewolucji nie widzi. - Mamy obowiązujące od czerwca tego roku standardy opieki okołoporodowej w takich właśnie sytuacjach - przypomina.

Funkcjonuje już asystent rodziny, ale do innych zadań jest przeszkolony. - Od 2014 roku wydatki na asystentów rodziny co roku wspierane są kwotą 70 mln zł z rezerwy celowej w budżecie. Teraz taka sama kwota ma być z Funduszu Pracy. Nie wiem, czy to te same, czy dodatkowe pieniądze - zastanawia się.
Minister pracy Elżbieta Rafalska powiedziała już po uchwaleniu ustawy, że te pieniądze pozwolą na zatrudnienie 2 tysięcy nowych asystentów rodzin.

No i ostatnia sprawa- 4 tys. zł. - To jedyny konkret, dotyczy specyficznej grupy osób - uważa Paweł Kubicki. - Choć brzmi to brutalnie, to z perspektywy całego systemu, projekt nie jest do końca przemyślany. Broni się tylko wobec rodzin, których dziecko będzie żyć krótko po porodzie.

Spora część zapisów dotyczących opieki nad kobietą w ciąży już obowiązuje, ale często tylko w teorii.

Program w dwa miesiące

Przygotowaniem programu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin zajmuje się międzyresortowy zespół. Miał pracować rok. Teraz się okazuje, że program ma powstać w niespełna dwa miesiące.

Dopiero co przyjęta ustawa określa, że MOŻE on dotyczyć także innych niepełnosprawnych dzieci. Natomiast Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych zapewniał w Sejmie posłów, że program kompleksowej opieki będzie dotyczył wszystkich osób z niepełnosprawnościami, również dorosłych.

Nie wiadomo, czy wreszcie podwyższona zostanie kwota zasiłku pielęgnacyjnego, który dostaje niepełnosprawne dziecko. Od dziesięciu lat jest to 153 złote! Ale biorąc pod uwagę, że takich dzieci jest 200 tys. w grę wchodzi 367 mln zł rocznie.
Zdaniem Pawła Kubickiego, ustawa "Za życiem" na razie zamyka albo odsuwa dyskusję. Bo nie wiadomo, jaki program zostanie zaproponowany.

***
"Przekupujecie kobiety jałmużną". Sejm przegłosował projekt ustawy "Za Życiem" po burzliwej debacie

wideo: Sejm/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska