Adam Różycki z Bydgoszczy jest ubiegłorocznym absolwentem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ukończył kierunek rolnictwo, specjalność kształtowanie środowiska. Przez niemal pół roku poszukiwał pracy. Choć udawało mu się przechodzić kolejne etapy rekrutacji w kilku firmach, nie znalazł zatrudnienia.
Przez sześć miesięcy zdobywa doświadczenie
Dostają stypendium
Każdy stażysta otrzymuje stypendium stażowe. Jest ono wypłacane z Funduszu Pracy w okresie odbywania stażu u pracodawcy. Od stycznia do maja 2009 roku wynosiło ono 773 zł miesięczne. Natomiast od 1 czerwca kwota wzrosła do 791 zł. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.
Postanowił odbyć staż absolwencki. Złożył podanie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. - Zgodnie ze swoim kierunkiem studiów wybrałem Wydział Rolnictwa. Niestety, nie było tam dla mnie miejsca. Jako drugi preferowany wydział wskazałem Wydział Spraw Obywatelskich, oddział cudzoziemców. Znam dobrze angielski, potrafię szybko nawiązywać kontakt z ludźmi, więc pomyślałem, że będę mógł się sprawdzić właśnie w tym wydziale. Przyjęto mnie. Staż rozpocząłem z początkiem marca tego roku. Potrwa sześć miesięcy - opowiada Adam.
Jak dodaje, w pierwszych tygodniach otrzymywał mniej odpowiedzialne zadania. - Przede wszystkim były to prace biurowe. Teraz zajmuję się także obsługą klientów. Cieszę się, że w tych kontaktach czasem przydaje się znajomość języka angielskiego. Bardzo mi odpowiada taka praca. Przynosi ogromną satysfakcję - przekonuje stażysta.
A gdyby zaproponowano mu stałą pracę w oddziale cudzoziemców? - To bym ją przyjął bez chwili wahania! - odpowiada Adam Różycki.
Czy w Urzędzie Wojewódzkim zatrudniają swoich stażystów?
Dariusz Gręzicki z K-PUW w Bydgoszczy odpowiada: - W 2007 roku przyjęliśmy cztery osoby, które u nas były na stażu, a w ubiegłym roku jednego stażystę. W tym roku staż u nas odbywa 8 osób. Siedem zostało skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, a jedna przez Centrum Integracji Społecznej. Mamy też około 30 praktykantów z uczelni wyższych.
Tylko dla absolwentów
Staż mogą odbyć wyłącznie absolwenci. Absolwentem jest osoba bezrobotna w okresie do 12 miesięcy od określonego w dyplomie lub świadectwie dnia ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub wyższej.
Na staż kieruje urząd pracy lub absolwent samodzielnie znajduje pracodawcę. Staż musi trwać co najmniej 3 miesiące i nie może być dłuższy niż rok. Stosowną umowę stażową - na wniosek absolwenta - podpisuje z pracodawcą powiatowy urząd pracy. W dokumencie zapisuje się zadania, jakie w poszczególnych miesiącach, w ramach stażu, absolwent będzie wykonywał. Otrzyma za to stypendium w całości finansowane przez urząd pracy. Składki emerytalno-rentowe i wypadkowe również opłaca "pośredniak". Co istotne - stażysta pobiera stypendium przez cały okres trwania umowy o odbywaniu stażu, także w przypadku choroby.
Pokaż się!
Staż absolwencki ma wiele atutów. Przede wszystkim pozwoli na nabycie praktycznych umiejętności koniecznych do wykonywania określonej pracy. Poza tym to szansa na nawiązanie kontaktów, które można będzie w przyszłości wykorzystać. Trzeba jednak zapamiętać, że staż nie jest nawiązaniem stosunku pracy z pracodawcą! Niemniej warto się starać podczas odbywania stażu. Często zdarza się, że po jego zakończeniu pracodawca najlepszym proponuje etat albo szkolenie przygotowujące do podjęcia pracy w jego firmie. Jeśli rzeczywiście nie ma możliwości zwiększenia zatrudnienia, to o zdolnym stażyście szepnie słówko kolegom z branży...