Zobacz wideo: Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 GUS
"Zgodnie z informacją uzyskaną w systemie szybkiego powiadamiania o niewłaściwej jakości produktów leczniczych (Rapid Alert) obecność sfałszowanego produktu została stwierdzona w Libanie", komunikuje GLW.
W ostrzeżeniu czytamy: "istnieje podejrzenie, iż produkt został wyprodukowany w Republice Turcji. Badania próbek sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar przeprowadzone przez VETO-PHARMA SAS wykazały, że produkt nie zawiera w swoim składzie substancji czynnej: amitraza".
Jak rozpoznać sfałszowanych produkt leczniczy?
Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia:
Na powierzchni paska do zawieszania w ulu w sfałszowanym produkcie leczniczym weterynaryjnym Apivar znajduje się gęsta ciecz o silnym, nieprzyjemnym zapachu „rozpuszczalnika”. Paski sfałszowanego produktu różnią się także wyglądem od produktu oryginalnego. Krawędzie pasków posiadają pęknięcia/nierówności i wypukłe okręgi w rogach. Istnieje prawdopodobieństwo, iż paski sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar są wytwarzane w innym procesie niż oryginalny produkt leczniczy tj. poprzez wtryskiwanie, a nie przez wytłaczanie.
To ważne ostrzeżenie, ponieważ sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach.
To też może Cię zainteresować
Informacje o oryginalnym, dopuszczonym do obrotu produkcie leczniczym weterynaryjnym (charakterystyka, ulotka, zatwierdzone druki opakowań) Apivar 500 mg (Amitrazum) pasek do zawieszania w ulu, gatunek docelowy: pszczoła miodna, podmiot odpowiedzialny: VETO-PHARMA SAS, numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 2797, data ważności pozwolenia: 2023-07-17, kod QP53AD01, dostępne są na stronie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod następującym linkiem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public.
Źródło: wetgiw.gov.pl
