Spis treści
- W związku z pojawiającymi się bardzo atrakcyjnymi ofertami sprzedaży materiału siewnego roślin rolniczych, a w szczególności nasion kukurydzy, zwracamy się do wszystkich zainteresowanych z prośbą o uwagę i ostrożność – apeluje Polska Izba Nasienna.
- Atrakcyjne cenowo oferty materiału siewnego, pochodzącego najczęściej z państw nienależących do Unii Europejskiej, pojawiające się w przestrzeni internetowych platform zakupowych, mogą dotyczyć nasion pochodzących z nielegalnej produkcji. Wyspecjalizowane grupy produkują podrobiony materiał siewny pakowany w graficznie podobne opakowania z fałszywymi dokumentami, etykietami i następnie wprowadzają je do obrotu – informuje Izba.
Możliwe zanieczyszczenie GMO
Podrobiony materiał siewny produkowany jest z materiałów, które nie spełniają wymagań jakościowych. Najczęściej do worków trafiają nasiona innych odmian, a w przypadku odmian mieszańcowych często jest to pokolenie F2.
- Użycie takiego materiału może znacząco obniżyć plony. Wysiew nasion odmian mieszańcowych pokolenia F2 lub dalszego jest prawnie zabroniony. Nielegalny materiał siewny może być również zanieczyszczony nasionami odmian GMO, których uprawa w Polsce jest zakazana. Odpowiednie służby badają systematycznie uprawy pod kątem ich występowania na polach uprawnych. W przypadku wykrycia uprawy roślin GMO rolnikowi grozi kara oraz konieczność utylizacji roślin – przypomina PIN.
Do produkcji podrobionego materiału siewnego mogą być wykorzystywane zaprawy nasienne zawierające substancje czynne zabronione na terenie UE, podróbki środków ochrony roślin lub wyłącznie barwnik.
- Takie środki nie gwarantują odpowiedniej ochrony i mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, a wysianie nasion z niedozwoloną substancją może skutkować odpowiedzialnością karną – uczula Izba. - Dlatego apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność w procesie dokonywania zakupu materiału siewnego. Rekomendujemy korzystać ze sprawdzonych i legalnych źródeł, które zapewniają możliwość reklamacji w przypadku zastrzeżeń.
Należy zwrócić uwagę na właściwe oznakowanie materiału siewnego urzędową etykietą gwarantującą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji.
Podróbki jadą z nielegalnych fabryk na Ukrainie
Podrabiany materiał siewny pojawił się na polskim rynku w 2023 r. Ostrzegała przed nim Syngenta, producent środków ochrony roślin i nasion:
- Te wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty, pojawiające się najczęściej na ukraińskich platformach zakupowych, dotyczą zazwyczaj nasion pochodzących z nielegalnych fabryk. Jedna z takich fabryk została zamknięta w ostatnich dniach przez służby ukraińskie.
Syngenta uczula na to, że fabryki fałszujące nasiona używają nasion pokolenia F2.
- Zupełnie innych odmian niż ich nazwa na etykiecie oraz w żaden sposób nie zapewniają jakości materiału siewnego. Użycie materiału F2 znacząco obniża plony. Dodatkowo w przypadku nasion zaprawionych do zaprawiania używają podrobionych środków ochrony roślin. Takie środki nie tylko nie gwarantują żadnej ochrony, ale mogą być wręcz niebezpieczne dla Państwa zdrowia i dla środowiska.
Grzywna i do 2 lat pozbawienia wolności
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o karach za nieprzestrzeganie przepisów unijnych w zakresie GMO: - Kto znakuje żywność genetycznie zmodyfikowaną niezgodnie z zasadami, wprowadza ją do obrotu bez zezwolenia, nie stosuje się do decyzji w sprawie przywozu organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do bezpośredniego wykorzystania jako żywność albo do ich przetwarzania, dokonuje transgranicznego przemieszczania organizmów genetycznie zmodyfikowanych w sposób niezgodny z przepisami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 2.
Źródła: PIN, Syngenta, GIS
