MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fałszywy materiał siewny, głównie kukurydzę. „Pochodzi z nielegalnych fabryk na Ukrainie”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Atrakcyjne oferty pojawiają się najczęściej na ukraińskich platformach zakupowych i pochodzą z nielegalnych fabryk. Jedna została zamknięta przez służby ukraińskie
Atrakcyjne oferty pojawiają się najczęściej na ukraińskich platformach zakupowych i pochodzą z nielegalnych fabryk. Jedna została zamknięta przez służby ukraińskie Pixabay
Użycie takiego materiału może znacznie obniżyć plony, a nawet doprowadzić do likwidacji plantacji i skazania rolnika na karę pozbawienia wolności. Podróbki są łudząco podobne do oryginału.

Spis treści

- W związku z pojawiającymi się bardzo atrakcyjnymi ofertami sprzedaży materiału siewnego roślin rolniczych, a w szczególności nasion kukurydzy, zwracamy się do wszystkich zainteresowanych z prośbą o uwagę i ostrożność – apeluje Polska Izba Nasienna.

- Atrakcyjne cenowo oferty materiału siewnego, pochodzącego najczęściej z państw nienależących do Unii Europejskiej, pojawiające się w przestrzeni internetowych platform zakupowych, mogą dotyczyć nasion pochodzących z nielegalnej produkcji. Wyspecjalizowane grupy produkują podrobiony materiał siewny pakowany w graficznie podobne opakowania z fałszywymi dokumentami, etykietami i następnie wprowadzają je do obrotu – informuje Izba.

Możliwe zanieczyszczenie GMO

Podrobiony materiał siewny produkowany jest z materiałów, które nie spełniają wymagań jakościowych. Najczęściej do worków trafiają nasiona innych odmian, a w przypadku odmian mieszańcowych często jest to pokolenie F2.

- Użycie takiego materiału może znacząco obniżyć plony. Wysiew nasion odmian mieszańcowych pokolenia F2 lub dalszego jest prawnie zabroniony. Nielegalny materiał siewny może być również zanieczyszczony nasionami odmian GMO, których uprawa w Polsce jest zakazana. Odpowiednie służby badają systematycznie uprawy pod kątem ich występowania na polach uprawnych. W przypadku wykrycia uprawy roślin GMO rolnikowi grozi kara oraz konieczność utylizacji roślin – przypomina PIN.

Do produkcji podrobionego materiału siewnego mogą być wykorzystywane zaprawy nasienne zawierające substancje czynne zabronione na terenie UE, podróbki środków ochrony roślin lub wyłącznie barwnik.

- Takie środki nie gwarantują odpowiedniej ochrony i mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, a wysianie nasion z niedozwoloną substancją może skutkować odpowiedzialnością karną – uczula Izba. - Dlatego apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność w procesie dokonywania zakupu materiału siewnego. Rekomendujemy korzystać ze sprawdzonych i legalnych źródeł, które zapewniają możliwość reklamacji w przypadku zastrzeżeń.

Należy zwrócić uwagę na właściwe oznakowanie materiału siewnego urzędową etykietą gwarantującą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji.

Podróbki jadą z nielegalnych fabryk na Ukrainie

Podrabiany materiał siewny pojawił się na polskim rynku w 2023 r. Ostrzegała przed nim Syngenta, producent środków ochrony roślin i nasion:

- Te wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty, pojawiające się najczęściej na ukraińskich platformach zakupowych, dotyczą zazwyczaj nasion pochodzących z nielegalnych fabryk. Jedna z takich fabryk została zamknięta w ostatnich dniach przez służby ukraińskie.

Syngenta uczula na to, że fabryki fałszujące nasiona używają nasion pokolenia F2.
- Zupełnie innych odmian niż ich nazwa na etykiecie oraz w żaden sposób nie zapewniają jakości materiału siewnego. Użycie materiału F2 znacząco obniża plony. Dodatkowo w przypadku nasion zaprawionych do zaprawiania używają podrobionych środków ochrony roślin. Takie środki nie tylko nie gwarantują żadnej ochrony, ale mogą być wręcz niebezpieczne dla Państwa zdrowia i dla środowiska.

Grzywna i do 2 lat pozbawienia wolności

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o karach za nieprzestrzeganie przepisów unijnych w zakresie GMO: - Kto znakuje żywność genetycznie zmodyfikowaną niezgodnie z zasadami, wprowadza ją do obrotu bez zezwolenia, nie stosuje się do decyzji w sprawie przywozu organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do bezpośredniego wykorzystania jako żywność albo do ich przetwarzania, dokonuje transgranicznego przemieszczania organizmów genetycznie zmodyfikowanych w sposób niezgodny z przepisami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 2.

Źródła: PIN, Syngenta, GIS

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska