Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj! Bydgoskie cybercentrum widzi wszystko, co sprzedajesz na Facebooku, Allegro czy OLX

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
"Biały wywiad" to m.in. weryfikacja e-sklepów. Istnieją sklepy "widma", tworzone na domenach z historią oraz sprzedaż przy użyciu wielu kont, w tym rejestrowanych na inne osoby.
"Biały wywiad" to m.in. weryfikacja e-sklepów. Istnieją sklepy "widma", tworzone na domenach z historią oraz sprzedaż przy użyciu wielu kont, w tym rejestrowanych na inne osoby. Arkadiusz Dembiński
Są trzy takie komórki w całej Polsce - w Opolu, Białymstoku i Bydgoszczy. Kontrolują e-handel. Pod ich lupą są: Facebook, YouTube, Allegro, OLX, eBay, Amazon oraz streamerzy, youtuberzy, bloggerzy i nawet kryptowaluty. Trzeba też uważać sprzedając auto w sieci.

"Robię zakupy w różnych sklepach internetowych, sama raz sprzedawałam kiedyś wózek po córce. Nigdy nawet nie zastanawiałam się, że ci, od których chcę coś kupić, mogą nie mieć zarejestrowanych firm. Najbardziej obchodzą mnie ceny, a w sieci jest dużo taniej!" - pisze pani Renata na forum naszej Strefy Biznesu.

E-sklepy widma...

Skarbówkę zaś interesuje czy handel jest legalny, walka z szarą strefą i zapewnienie uczciwej konkurencji. Od 10 lat mamy w Bydgoszczy komórkę zajmującą się identyfikacją oraz typowaniem do kontroli podmiotów prowadzących działalność w internecie i uchylających się od płacenia podatków.

Polecamy także: E-handel. Sprzedajesz przez internet i nie płacisz podatków? Upoluje Cię bydgoski biały wywiad

Regionalny "biały wywiad" jest częścią Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Środowisku Elektronicznym KAS, tzw. cybercentrum - podobne referaty są w Opolu i Białymstoku. Wszystkie trzy obejmują zasięgiem cały kraj.

- W związku ze zmianą trendów i kanałów sprzedażowych, analizie podlegają nie tylko sprzedawcy działający za pośrednictwem portali aukcyjnych, jak Allegro, OLX, eBay, Amazon, ogłoszeniowych, ale i użytkownicy portali społecznościowych typu Facebook (grupy kupna-sprzedaż, Marketplace, sklepy na fanpage’ ach - red.) czy YouTube - wymienia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

To również weryfikacja e-sklepów. Istnieją sklepy "widma", tworzone na domenach z historią. Monitoring ma chronić kupujących przed nieuczciwymi sprzedawcami. Przedmiotem zainteresowania są zarówno typowe transakcje sprzedaży, jak i nowe sposoby zarabiania za pośrednictwem sieci - dodaje Stróżyński.

Prace analityczne prowadzone są także wobec osób, które zarabiają przez internet w ramach programów partnerskich typu MLN czy obracając kryptowalutami, co przypomina piramidy finansowe.

Monitoring obejmuje też aktywność streamerów, youtuberów i bloggerów, zarabiających na transmisjach na żywo.
- Te przykłady ilustrują jedną z typowych nieprawidłowości, czyli prowadzenie niezarejestrowanej lub trudnej do identyfikacji działalności gospodarczej - podkreśla Stróżyński.

Powszechne zjawisko to również zaniżanie podatków. Bydgoski "biały wywiad" zabezpiecza zamieszczane w sieci ogłoszenia sprzedaży np. samochodów, których wartość nie ma odzwierciedlenia w przychodach deklarowanych w urzędach skarbowych.
Porównanie informacji z internetu z danymi widniejącymi na umowach lub fakturach sprzedaży, potwierdzone zeznaniami świadków, ujawnia wiele nieprawidłowości.

Kontrola obejmuje również regularnie pojawiające się w sieci ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów. Często demaskowanym sposobem nierzetelnego opodatkowania jest prowadzenie sprzedaży przy użyciu wielu kont, w tym rejestrowanych na inne osoby.

Pod lupą są także sprzedawcy kryptowalut. - W tym przypadku współpracujemy z administracją podatkową innych krajów - zdradza "Pomorskiej" rzecznik IAS.

Jeden z najświeższych przykładów z bydgoskiego cebercentrum? To cios w nielegalny handel ciuchami, a konkretnie sprzedaż ich mimo sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oferty zamieszczane były w postach na Facebooku, a płatności przekazywane na rachunek bankowy innego podmiotu.

Polecamy także: Nielegalny handel w internecie. Fiskus z Bydgoszczy znajdzie każdą polską Krysię27

Niezapłacenie podatku dochodowego jest utożsamiane z uzyskaniem przychodu z nieujawnionych źródeł. Natomiast zakwalifikowanie do tej kategorii skutkuje nałożeniem aż 75 proc. daniny. Próby konsekwentnego unikania płacenia podatku prowadzą do nałożenia grzywny lub wyegzekwowania zaległości przez komornika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska