Towarzyszą one wystawie w Domu Eskenów "Z duchami przez wieki".
Wystawa czynna jest do 23 września (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16, wtorek-niedziela, od godziny 11.00 do 18.00, środy wstęp bezpłatny).
Głównym celem wystawy jest zapoznanie z obrzędami, wierzeniami i zwyczajami pogrzebowymi oraz symboliką przedmiotów, darów grobowych na przestrzeni wieków. W części pierwszej ekspozycji pokazane są najciekawsze formy pochówków wraz z wyposażeniem grobowym od paleolitu do wczesnego średniowiecza.
Uzupełnieniem są zdjęcia i tablice informacyjne opisujące wybrane zwyczaje pogrzebowe, wyjaśniające symbolikę przedmiotów odkrywanych w grobach. Część druga ekspozycji poświęcona jest przesądom, wierzeniom związanymi z kultem zmarłych i wiarą w wampiry.
Wystawa jest współfinansowana ze środków samorządu naszego województwa.
Wystawie towarzyszy cykl wykładów popularnonaukowych "Co mówią groby z przeszłości?"
Pierwszy z nich pt. "Bez rąk, bez głów, bez nóg, czyli jak Goci wysyłali zmarłych w zaświaty" wygłosi 9 września o godz. 17.00 prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.
Kolejny pt. "Pierwszych rolników sen wieczny" - 17 września o godz. 16.00 wygłosi prof. Ryszard Grygiel z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Cykl zostanie zakończony 23 września o godz. 17.00 wykładem pt. "Wyspa w Żółtem - między rzeczywistością a transcendencją" prof. Wojciecha Chudziaka z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
Wszystkie odczyty odbędą się w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.