- Ze względu na to, że mamy piece na gaz, na bieżąco śledzimy informacje o uwolnieniu rynku gazowego – mówi Jerzy Straszewski, członek zarządu bydgoskiej Tosty. - Wszystko zależy od tego, czy będzie wielu graczy na rynku, czy będzie konkurencja. Kiedy uwalniano rynek energetyczny dla przedsiębiorców pojawiło się wiele firm. Można wybierać. Nie wiemy jednak, jak rozwinie się sytuacja dotycząca gazu. Czekamy.
Po uwolnieniu cen energii dla przedsiębiorców, początkowo poszybowały one do góry. Firmy boją się teraz, aby sytuacja nie powtórzyła się z gazem.
Czy uwolnienie cen błękitnego paliwa dla przedsiębiorców jest nadal możliwe na początku 2013 roku? - Nie wydaje się, aby styczniowy termin uwolnienia cen gazu dla firm był zagrożony – twierdzi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. - Prace nad "Programem Uwolnienia Gazu" przygotowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przebiegają sprawnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem. Już za kilka dni odbędą się warsztaty (uzup. red. 28 maja), podczas których wszystkie zainteresowane strony przedstawią uwagi i opinie na temat tego programu. Zakładamy, że wtedy właśnie zostanie wypracowany konsensus i Program Uwalniania Gazu przyjmie kształt, który będzie satysfakcjonujący dla całego rynku.
Zdaniem Tomasza Chmala, _eksperta rynku energetycznego z Instytutu Sobieskiego w Warszawie _nie ma możliwości, aby uwolnienie rynku było możliwe w 2013 roku. - Nie jest jeszcze do końca gotowy program - wyjaśnia. - Potrzeba czasu na jego dopracowanie.
Czy gaz będzie taniał, a może drożał? - To dość skomplikowane – tłumaczy Chmal. – Na zachodzie Europy ceny są niższe. Logika podpowiada, że ceny powinny się wyrównać. Stawiałbym na obniżenie cen, ale w dłuższym okresie czasowym.
Jak dodaje Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw i gazu: - Nie ma gwarancji, że gaz będzie tańszy. Obiecuje się klientom, że ceny spadną, ale to nieprawda. Dla indywidualnych odbiorców ceny znacząco poszłyby w górę. Dla przedsiębiorców byłoby to polepszenie warunków obsługi, ale nie musi być wcale równoznaczne z tańszym błękitnym paliwem.
* Projekt Programu Uwolnienia Gazu został przygotowany przez PGNiG w związku z podjętymi przez Urząd Regulacji Energetyki pracami nad przygotowaniem Mapy drogowej uwolnienia cen gazu w Polsce. Projektowana mapa przewiduje, że warunkiem uwolnienia cen gazu w Polsce dla odbiorców komercyjnych jest stworzenie płynnego rynku hurtowego. Gaz oferowany w ramach Programu Uwalniania Gazu powinien być dostępny dla wszystkich uczestników rynku, na warunkach z nimi skonsultowanych a następnie uzgodnionych z regulatorem.
